Gündem Haberleri

  Netanyahu fırtınalı dönemde "çığır açacak"

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın tartışma yaratan Ortadoğu konuşmasının üzerinden henüz bir hafta geçmeden, bu kez İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD Kongresi’ne seslenecek. Üst düzey İsrailli yetkililer, Netanyahu’nun konuşmasında “çığır açacağını” söyledi.

  Jerusalem Post’a konuşan yetkililer, Başbakan Netanyahu’nun Filistinlilerle bir barış sağlanabilmesi adına gerekli gördüğü koşulları sıralamanın yanı sıra İran ve Arap dünyasındaki ayaklanmalara da odaklanacağını belirtti.

   

  ABD Kongresi kürsüsüne çıkan altıncı İsrail Başbakanı olan Netanyahu, 1996 yılında daha önceki başbakanlığı sırasında da bu şerefe nail olmuştu.

   

  İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “pek az yabancı lidere yapılan Kongre’ye seslenme davetinin, İsrail’e hem Kongre’de hem de Amerikan toplumunda verilen tarafsız desteğin işareti olduğu” belirtildi.

   

  Netanyahu’ya yakın kaynaklar, Başbakan’ın İsrail’e ve kendisine daha sıcak bakan Kongre üyelerine seslenerek Başkan Obama’yı bypass etmeye çalıştığı iddialarını reddetti. Bir yetkili, “Bunun siyasetle bir ilgisi yok. Netanyahu ABD siyasetinde oynamaya çalışmıyor” dedi.

   

  CUMHURİYETÇİ ADAYLARLA GÖRÜŞMÜYOR

  Netanyahu’nun ABD siyasetine karışmak istememesinin en önemli işaretlerinden biri de her iki partinin Senato ve Temsilciler Meclisi liderleriyle bir araya gelmesine rağmen, Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 adaylarından herhangi biriyle görüşmemesi oldu.

   

  ABD-İsrail ilişkilerinde fırtınalı bir haftaya denk gelen konuşma için üst düzey danışmanı Ron Dermer’le birlikte günlerdir hazırlandığı belirtilen Netanyahu’nun bu gerginlikleri ardında bırakmak ve ikili ilişkilerde olumlu, güçlü tarafları öne çıkarmak istediği belirtildi.

   

  NETANYAHU İÇİN TARİHİ ŞANS

  Haaretz gazetesinden Aluf Benn ise büyük gün öncesi kaleme aldığı yorumda, asıl amacı İsrail’in üzerindeki uluslararası baskıyı azaltmak olan konuşmanın Netanyahu için kendisini yeniden lider olarak konumlandırma şansı olduğunu ifade etti.

   

  Başbakanlık’tan yapılan açıklamada yer alan, konuşmanın “uluslararası kamuoyunda ciddi dikkat çekeceği” ifadelerinin bir sürpriz iması taşıdığını belirten Benn, konuşmanın, Netanyahu’nun başbakanlığının, hatta belki de tüm siyasi kariyerinin dönüm noktası olacağını belirtti.

   

  Bundan birkaç ay önce Netanyahu’nun amaçsız bir siyasetçi olarak görüldüğünü ancak bugün her ağzından çıkanın olay olduğunu savunan Benn, Başbakan’ın sağcıları belli bir doğrultuya yöneltip koalisyonunda birliği sağlamayı ve muhalefet lideri Tzipi Livni’yi yalnız bırakmayı başardığını söyledi.

   

  Benn, Başkan Obama’nın Ortadoğu konuşmasını eleştirme stratejisinin, en azından şu an için Netanyahu’yu kazançlı konuma getirdiğini böylece hem sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın hem de solcu Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Başbakan’ın arkasında yer aldığını ifade etti.

   

  "YUMUŞAMA SIRASI  NETANYAHU'DA"

  Ben şöyle devam etti:

   

  “Netanyahu, Obama’yla Cuma günü yaptığı görüşmede takındığı güçlü tavrın Başkan’ı zayıflattığına inanıyor. Obama’nın Pazar günü AIPAC’ta yaptığı konuşma Netanyahu için daha kabul edilebilirdi. Obama Yahudi grupların talebi üzerine konuşmasında üç noktaya açıklık getirdi: Hamas, İsrail’i ve 1967 sınırlarının düzeltilmesiyle oluşturulmuş ve üzerinde anlaşılmış sınırlarını tanımadan görüşme olmaz, Filistinli mültecilerin İsrail’e dönme hakkı yoktur.”

   

  Şimdi yumuşama sırasının Netanyahu’da olduğunu belirten Benn, İsrail Başbakanı’nın yapacağı şeyin Knesset’teki konuşmasını daha güzel bir paket içinde bu kez de Kongre’ye sunmak olacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı