Gündem Haberleri

  "Netanyahu Filistinli mahkûmları serbest bırakmaya hazır"

  Haaretz
  09.07.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  İsminin açıklanmasını istemeyen iki İsrailli ve iki Batılı kaynağın verdiği bilgiye göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsraillilerin yaşamını yitirdiği silahlı eylemlere karışan Filistinli mahkumların serbest bırakılması için yeşil ışık yaktı.

  Dört diplomat da, Netanyahu'yu temsil eden Isaac Molho'nun Filistin Yönetimi adına pazarlıkları yürüten Saeb Erekat ile görüştüğünü doğruladı. Molho ve Erekat geçen hafta Kudis'te birkaç kez bir araya geldi ve zaman zaman da telefon görüşmeleri yaptı.

  Diplomatlardan edinilen bilgiye göre, Netanyahu 25 Filistinli mahkûmun hemen, geri kalanının 2012'nin sonuna kadar dört grup halinde salıverilmesi fikrine sıcak bakıyor.

  Çoğu Fetih üyesi olan ve 20 yılı aşkın süredir hapiste tutulan 123 Filistinli mahkumun salıverilmesinin, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Netanyahu ile müzakere masasına oturmak için ileri sürdüğü iki şarttan biri olduğu belirtildi. Abbas'ın diğer şartı ise Gazze Şeridi’ndeki Filistinli güvenlik güçlerine yeni silah takviyesi yapılması.

  Netanyahu'nun Filistinli güvenlik güçleri için silah tedarik edilmesine onay vereceği tahmin ediliyor. Güvenlik güçlerine yeni silahlar verilirken eskilerinin de İsrail'e teslim edilmesi istenecek.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cuma günü Paris'te, Abbas ile bir araya gelmiş ve Filistinli lideri İsrail'in teklifine olumlu yanıt vermesi için ısrar etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı