Gündem Haberleri

  Netanyahu’dan ‘özür’ sinyali

  Hürriyet Haber
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı “İlişkilerin kötüye gitmesini durdurmak ortak çıkarımız” diyerek Türkiye’nin Mavi Marmara baskını nedeniyle talep ettiği özür konusunda değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

  İSRAİL’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinde yarın tamamı yayınlanacak olan röportajda Başbakan Binyamin Netanyahu ABD ve Türkiye ile yaşanan krizler konusunda önemli açıklamalar yaptı. İsrail Başbakanı, “(Türkiye ile) ikimizin de Suriye ile sınırı var. Her ikimiz de istikrarlı ve barış içinde bir Suriye isteriz. Bu ortak çıkarımızdır. Başka ortak çıkarlarımız da var. Bana göre ilişkilerimizin kötüye gitmesini durdurmanın bir yolunu bulabilmek ve verimli diyaloğumuzu kaldığı yerden devam ettirmek de ortak çıkarımız” dedi.

  Özür formüllerini değerlendiriyoruz

  Netanyahu, 2010’da Gazze’ye insani yardım taşıyan ve İsrail askerlerinin baskınında 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği olayla ilgili “bazı özür formüllerini değerlendirdiklerini” söyledi. Netanyahu bununla birlikte Türkiye’nin Gazze’ye yönelik İsrail ablukasının kaldırılması talebini geri çekmesini tartışmayacağını söyledi. Türkiye ilişkilerin normalleşmesi için özür dilenmesi, kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması şartlarını öne sürmüştü. Nitekim Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün de aynı şartları tekrarlamıştı.

  ABD seçimlerini etkilemek için değil

  Netanyahu, ABD’de kasım ayında düzenlenecek seçimleri Cumhuriyetçi aday Mitt Romney lehine etkilemek için ABD Başkanı Barack Obama ile İran konusunda “kriz çıkardığı” iddialarını “tamamen mesnetsiz” diye niteledi. Netanyahu, “İran’ın nükleer programı Amerikan seçim takvimine bakmaz. Bir mucize olup atom bombası için uranyum zenginleştiren nükleer santrifüjler dursa, ben de sanırım böyle sertçe konuşmazdım. Bana göre bu bir maslahat (dirlik düzenlik) meselesi, güvenlik meselesi, politik bir mesele değil” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı