Gündem Haberleri

  Netanyahu ABD ziyareti öncesi barış şartlarını sundu

  New York Times
  17.05.2011 - 12:02 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmeye günler kala barış için Filistin devletinin kabul etmesi için gereken şartları açıkladı.

  Netanyahu, toprak konusunda esneklik göstermesine rağmen, Filistinli liderlerin kabul etmesi zor bir yaklaşım gösterdi. Netanyahu ayrıca, El Fetih ile Hamas arasında yapılan anlaşmanın sonucunda Hamas’ın Filistin hükümetinin parçası haline gelmesi durumunda barış görüşmelerinin söz konusu olmayacağını belirtti.

   

  Nakba, yani “Büyük Felaket” günü dolayısıyla yaşanan olayların ertesinde konuşan Netanyahu, “şiddet olaylarına karışanların Filistin devleti için yaygara yapanlar değil, İsrail’in yıkımını isteyenler olduğunu” söyledi.

   

  Netanyahu, geçmişe kıyasla toprak vermek konusunda daha istekli görünürken, askeri güçlerden arındırılmış bir Filistin devleti için Batı Şeria’nın büyük kısmının verilebileceğini ima etti.

   

  İSRAİL DEVLETİ KABUL EDİLMELİ

  İsrail’in Kudüs’ün ve Batı Şeria’daki büyük yerleşim birimlerinin yönetimini elinde tutması gerektiğini belirten Netanyahu, geride kalan bölgelerin teslim edilebileceği sinyalini verdi.

   

  Netanyahu’nın barış görüşmeleri için öne sürdüğü diğer şartlar arasında, İsrail’in Yahudi halkının vatanı olduğunun kabul edilmesi, çatışmaların sona ermesi, göçmen sorunun yeni Filistin devletinin çatısı altında çözülmesi ve Ürdün Vadisi’nde İsrail askerlerinin bulunduğu şartlar altında kabul edilmesi var. Filistinliler, bu şartların çoğuna sıcak bakmıyor.

   

  Netanyahu, Başkan Obama ile Cuma günü Beyaz Saray’da bir araya gelecek.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı