Gündem Haberleri

  'Neşter' operasyonunda 29 kişi tutuklandı

  A.A
  03.05.2008 - 11:49 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'da özürlülere yönelik sağlık kurulu raporlarının alımında “evrakta sahtecilik, rüşvet ve görevi kötüye kullanma” gibi suçları işlediği iddiasıyla, adliyeye sevk edilen 45 kişiden 29'u tutuklandı.

  Alınan bilgiye göre, “Neşter” operasyonu kapsamında dün adliyeye sevk edilen 45 kişiden, Şanlıurfa Devlet Hastanesinde memur olarak çalışan ve suç örgütünün elebaşı olduğu belirtilen E.Ç. ve A.K. ile bir ilçe belediye başkanının kardeşi F.C'nin de aralarında bulunduğu 29 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  Zanlılardan 2'si tutuksuz yangılanmak üzere, 14 kişi ise serbest bırakıldı.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  Şanlıurfa ve 6 ilçesinde jandarma ekiplerinin istihbarat çalışması ve 7 ay süren teknik takip sonucu, 29 Nisan'da 104 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.


  “Neşter” adı verilen operasyonda gözaltına alınan 137 kişiden 92'si, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmış; “resmi belgelerde sahtecilik, irtikap, rüşvet, görevi kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve devleti zarara uğratma” suçlarını işledikleri iddiasıyla 45 kişi ise dün adliyeye sevk edilmişti.

  Zanlıların bir kısmının vatandaşlara para karşılığında sahte sağlık raporu hazırladığı, bazı kişilerin ise, araç alımlarında ÖTV vergilerinden muaf olmak için özürlü olmadıkları halde “sakatlık raporu” aldıkları, malulen emekli olmak veya sakatlık maaşı alabilmek için para karşılığında sahte sağlık kurulu raporu edindikleri belirlenmişti.

  Gözaltına alınan zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 adet tabanca, 2 şarjör, 17 mermi, 1 av tüfeği, doktor kaşeleri, çok sayıda sahte sağlık kurulu raporu, senet, kimlik fotokopileri, sağlık karneleri ve muayene kağıtları ele geçirilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı