Gündem Haberleri

  ‘Neşet Ertaş'ın Müslümanlara özür borcu var’

  Ümit KOZAN/KAMAN (Kırşehir), (DHA)
  30.10.2008 - 09:29 | Son Güncelleme:

  Halk Ozanı Neşet Ertaş'ın, Kırşehir'in Kaman İlçesi'nde verdiği konserde ‘oynayanların günahlarının döküleceği ve melekler gibi evlerine döneceğini’ söylemesine tepki gösteren Kaman vaizi Rıza Korkmazgöz, “Bunu söylemek sizin haddinize değil. Allah’a iftira ettiniz. Acele bütün Müslümanlar için özür bekliyorum” dedi.

  Neşet Ertaş'ın bu sözlerini duyunca hem konser sırasında tepki gösterdiğini, hem de internet sitesine e- mail gönderdiğini söyleyen vaiz Korkmazgöz, “Ben hala Neşet Ertaş'ın, Müslümanlara bir özür borcu olduğunu düşünüyorum” dedi.

  Vaiz Rıza Korkmazgöz, ünlü ozan Neşet Ertaş'ın 19 Ekim günü Kaman'da verdiği konserde “Oyun havalarında ellerinizi birbirine her vurduğunuzda günahlarınız kurumuş yaprak gibi dökülürmüş. Hele bir de içinizden gelip, iyi oynarsanız günahkar da gelseniz, melekler gibi dönermişsiniz evinize” dediğini söyledi.

  BAKKALDA CEVİZ ALIRKEN DUYMUŞ

  Tesadüfen konserin verildiği yerden geçtiğini ve bakkaldan ceviz alırken Neşet Ertaş'ın bu sözleri iki- üç kez tekrarladığını duyduğunu kaydeden vaiz Korkmazgöz, şunları söyledi:
  “Sahnede ayakta durmakta zorlanan ve apaçık alkollü olduğu belli olan Neşet Ertaş’ın dinimizin helal ve haram gibi iki kutsal kavramını ayaklar altına alamayacağını ve kendi hevasına alet edemeyeceğini söyledim. Ben tepki gösterirken, yanımdaki bazı vatandaşlar bana hak verdi, bazıları da ‘Neşet bey bu sözleri latife olsun diye söylüyor. Yok bunda birşey’ dedi. Kendini alkışlatmak ve popülaritesini artırmak için Neşet beyin Allah’ın helal ve haram gibi iki önemli kavramını kullanamayacağını belirttim. Ben bir din mütehassısıyım ve bu sözlere başkaları gibi gülüp geçemezdim ve susamazdım, susmadım da. Çünkü dini konuları çok iyi araştırmış biri olarak, bunun ilmini öğrenmiş biri olarak, ne Kuran’da ne de hadis ve sünnetlerde Neşet beyin söylediği sözlerin olmadığını biliyorum. Bellirli bir delil ileri sürmeden bir şeyleri kendi kendinize helal veya haram ilan edemezsiniz.”

  Neşet Ertaş’ın şahsına yönelik ‘münafık’ demediğini, ancak konserde sarf ettiği sözlerine karşı çıktığını belirten Korkmazgöz, “Ebu Cehil’e de münafık demem mümkün değil. Ben de Neşet Ertaş’ın türkülerini sever ve çocukluğumdan bugüne de dinlerim” diye konuştu.

  İNTERNET SİTESİNE E- MAİL GÖNDERMİŞ


  Vaiz Rıza Korkmazgöz, ünlü ozan Neşet Ertaş'ın internet sitesine e- mail göndererek tepkisini sürdürdüğünü anlattı. Ertaş'ın menejerinin e- maile “Özür dilemeyiz. Hiçbir kusurumuz yok” yanıtı verdiğini belirten Korkmazgöz, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Ben Neşet Ertaş'ın internet sitesine gönderdiğim e-mail de ‘Bunu söylemek sizin haddinize değil. Sonra delilsiz konuşarak Allah’a iftira ettiniz. Siz Müslüman olabilirsiniz ama fiiliniz Ebu Cehil’e ‘vay’ çektirir. Acele bütün Müslümanlar için özür bekliyorum. Dinimizin helal ve haram gibi iki önemli kutsal kavramını ayaklar altına alamaz ve kendi hevanıza alet edemezsiniz’ dedim. Ben hala Neşet Ertaş’ın Müslümanlara karşı özür borcu olduğunu düşünüyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı