Gündem Haberleri

  Nermi Uygur toprağa verildi

  Hürriyet Haber
  23.02.2005 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Felsefe dünyasının Türkiye'de yaşayan en büyük isimlerinden Prof. Dr. Nermi Abdurrahman Uygur'un cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

  Uygur'un Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi, Fenerbahçe Camii'nde öğleyin kılınan namazın ardından ailesi, meslektaşları ve öğrencilerinin alkışları arasında omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu. Uygur'un cenazesi, daha sonra götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

  Uygur'un cenaze törenine, eşi Nilgün Uygur, kızı Pınar Uygur Beler, kardeşi Gönül Güngörmüş, eski Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

  İstanbul'da önceki gün 80 yaşında vefat eden Uygur, emekli olduğu 1992 yılına kadar İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığı'nı yaptı. Uygur, emekli olduktan sonra da çeşitli üniversitelerde ders vermeye devam etti.

  Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü ve Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü sahibi olan, Almanca, Fransızca, İngilizce, Latince ve eski Yunanca bilen Uygur'un çok sayıda kitabı bulunuyordu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı