GeriGündem Neredeyse Türkiye'yi salladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  186
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Neredeyse Türkiye'yi salladı

Neredeyse Türkiye'yi salladı
refid:26478784 ilişkili resim dosyası

Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi saat 12.26’da şiddetli depremle sallandı. Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Gökçeada ve Şarköy'de yaralananlar oldu. Deprem 40 saniye sürdü. 17 Ağustos 1999'ta meydana gelen Gölcük Depremi ise 45 saniye sürmüştü. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 6.5 büyüklüğündeki depremde 266 kişinin yaralandığını açıkladı.

İstanbul ve ilçelerinde de şiddetli bir şekilde hissedilen deprem, maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma'da da halkı sokaklara döktü.

MADEN FACİASININ YAŞANDIĞI SOMA'DA HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / Foto Galeri

Kandilli Rasathanesi merkez üssü Gökçeada'nın batısı olan depremin büyüklüğünü önce 6.7 olarak duyurdu ancak daha sonra 6.5 olarak yeniledi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDER

"55"İ İLÇELERDE 105 YARALI VAR"

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, "Gökçeada'da 22 saniye süren bir deprem meydana geldi. Depremin, öğle saatlerinde, olması ve havanında güzel olması nedeniyle insanların dışarıda olduğu bir zaman dilimine rastlaması bir şanstı. Panik kaynaklı cana yönelik yaralanmalar bu nedenle daha az oldu. Tek tesellimiz bu. İlçelerden bilgi alıyoruz. Tüm bölgelerdeki çalışmalarımız sürüyor. İki helikopterde havadan il genelinde uçuş yaparak binalarda bir yıkım olup, olmadığı konusunda tespit yapıyor. Can kaybı şu ana kadar yok. 6.5 şiddetinde deprem eski ve dayanıksız binalarda hasar meydana getirdi. Şu ana kadar ilçelerde 55, il merkezinde 50 olmak üzere 105 yaralı var. Bunlar panik nedeniyle meydana gelen yaralanmalar. Depremin merkezi olan Gökçeada'da da eski binalarda kısmen yıkılmalar var. Yenice'de devlet hastanesinde çatlaklar var. Bu gece evlerine girmek istemeyenler olacak. Binalarında hasar olanlar evlerine girmesin. Çadır ihtiyacı olanların bu taleplerin karşılamaya hazırız" dedi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı Biri ağır 266 kişi yaralı

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depreme en yakın yerleşimlerin Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Uğurlu, Şirinköy, Dereköy, Tepeköy ve Zeytinli olduğunu bildirdi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı


AFAD'dan yapılan açıklamada, Ege Denizi'nde saat 12.25'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtildi.

Depreme en yakın yerleşimlerin Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Uğurlu (29.76 kilometre), Şirinköy (32.05 kilometre) Dereköy (34.16 kilometre), Tepeköy (38.05 kilometre) ve Zeytinli (41.99 kilometre) olduğu kaydedildi.

ARTÇISI BİLE 5.3

AFAD, saat 12:25'te 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından saat 12:31'de Saros Körfezi'nde 5.3 büyüklüğünde bir sarsıntı daha meydana geldiğini duyurdu.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, şu ana kadar 13 tane 3'ten büyük artçı meydana geldiğini söyledi. Artçıların en büyüğü 5.3...

Nurlu, ''AFAD'a ulaşan biz can ve mal kaybı yok. En yoğun hissedilen yer Gökçeada'' dedi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı Korkuyla anlattılar: Kayalar sallandı

VALİ MUTLU: İSTANBUL'DA OLUMSUZ DURUM YOK

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ''İstanbulumuzla ilgili herhangi bir olumsuz bilgi şu ana kadar intikal etmemiştir.Bilgi toplamaya devam ediyoruz. İstanbulumuzda can, mal kaybı gözükmüyor. Hepimize geçmiş olsun. Allah bizleri deprem ve her türlü afetten korusun'' dedi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı Telefonlar kilitlendi

ÇEVRE BAKANI: CAN KAYBI YOK

Çevre Bakanı İdris Güllüce, kendilerine gelen bilgilere göre herhangi bir can kaybı olmadığını söyledi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı İşte deprem sonrası ilk görüntüler

FESHANE'DE DEPREM ANI

İstanbul'da hissedilen deprem Feshane böyle hissedildi.

Feshane'deki Ordu günlerine katılan vatandaşlar deprem anında ne yapacaklarını şaşırdı. Feshane'nin tavanında bulunan aydınlatma lambaları uzun süre sallandı.

Neredeyse Türkiyeyi salladı 'Tansiyonum düştü sandım'

BAKAN İSLAM: BEN HİSSETMEDİM

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ege Denizi'ndeki depremin ardından Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul Valileri ile görüştüğünü belirterek, "Her üç ilde de can ya da mal kaybına ilişkin herhangi bir şey yok" dedi.

İslam, Manisa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin Gökçeada yakınlarında oldukça derinde meydana geldiğinin düşünüldüğünü ifade ederek, "İstanbul'da hissediliş derecesinin 5- 5,5 olduğunu tahmin ediyorlar. Bundan başka bir şey yok" dedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu'nda AFAD - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinin brifingine katıldığı sırada meydana gelen depremi hissedip hissetmediğini sorulması üzerine İslam, "Ben hissetmedim" dedi.

Neredeyse Türkiyeyi salladı Bakan Güllüce: Biz iyi sallandık


DEPREM ATİNA VE BATI TRAKYA'DA DA HİSSEDİLDİ

Yunanistan Ulusal Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, Ege Denizi'nde Limni (Limnos) ile Semadirek (Samotraki) adaları arasında 12.25'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Deprem nedeniyle özellikle Batı Trakya'daki Dedeağaç ve Gümülcine kentlerinde halkın caddelere çıktığı, kısa süreli elektrik kesintisi yaşandığı ifade edildi.

Yetkililer, Yunanistan'da ilk belirlemelere göre depremin herhangi bir hasara yol açmadığını belirtti.

BULGARİSTAN'DA DA HİSSEDİLDİ

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem, Bulgaristan'ın başkenti Sofya ile Varna, Vidin, Dobriç, Filibe, Smolyan ve diğer şehirlerde de hissedildi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu, yaklaşık 30 saniye süren sarsıntının Yambol kentinde paniğe neden olduğunu, halkın evlerinden dışarı çıktığını bildirdi.

İlk belirlemelere göre deprem Bulgaristan'da herhangi bir hasara yol açmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle