Gündem Haberleri

  Neredesin Osman Bey

  Ramazan YAVUZ, DHA
  08.01.2006 - 00:43 | Son Güncelleme:

  TBMM’ye Türkçe-Kürtçe tebrik kartından, Roj TV tartışmalarına kadar hemen her fırsatta medya karşısına çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, konu kuş gribi olunca ortada yoktu. Dün Diyarbakır sokaklarında tavuklar, hindiler canlı canlı kesilip satıldı, bir yetkili çıkıp da müdahale bile etmedi.

  DOĞU ve Güneydoğu’nun bir çok iliyle ilçesinde kuş gribi şüphesiyle onlarca kişi hastanelere kaldırılıp kanatlı hayvanlara karşı çeşitli önlemler alınırken, Diyarbakır’da yasağa aldıran yok. Yasağa aldırmayanlar ise yalnızca halk değil, belediye de kuş gribini umursamazlar arasında. Diyarbakır’da hindi ve tavuklar kaldırımlarda itlaf edildi, kanlar caddeye aktı. Ama Belediye ekipleri müdahale etmedi. Roj TV tartışmasından, TBMM’ye Türkçe-Kürtçe tebrik kartı yollamaya kadar hemen her fırsatta medya karşısına çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, dün gün boyu sessiz kaldı.

  KES, POŞETLE

  Kuş gribine inat, eski sebze ve meyve hali arkasında el arabalarında ve kaldırım üzerlerinde dizi dizi sergilenen hindi ve/images/100/0x0/55eb6546f018fbb8f8be65a5 tavuklar satılıyor. Kanatlı hayvan satıcıları, sattıkları tavukları ise çocukların gözü önünde kaldırım üstlerinde keserek poşete koyuyor. Kanatlı hayvan satışına karşı hiç bir önlemin alınmadığı Diyarbakır’da bazı kişiler ise tüm uyarılara karşın satın aldıkları hindilerle objektife poz vermekte sakınca görmüyor. Satıcılar, şöyle diyor: "Belediye sabah erken saatlerde hayvan pazarı ve çevresinde yüzlerce tavuk ve hindi topladı. Ancak 30 milyonluk hindiyi 7-9 milyon liraya satın alıyorlar, bu nedenle de biz kendilerine kanatlı hayvanlarımızı vermek istemiyoruz. Kuş gribi söylentisi kasıtlı olarak kırmızı etin daha fazla satılması için çıkarıldı. Bizim hindi ve tavuklarımızda bir sorun yok."

  ONLARIN GÖREVİ

  Diyarbakır Tarım Müdürü Mustafa Kayhan, Şanlıurfa’da kuş gribi şüphesinin ortaya çıkması üzerine önceki akşam Hayvan Sağlık Zabıtası İl Komisyonu’nun, Vali Yardımcısı Serdar Polat başkanlığında toplandığını söyledi. Kayhan /images/100/0x0/55eb6546f018fbb8f8be65a7Belediye, Sağlık Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinin katıldığı toplantıda tedbir amacıyla ikinci bir emre kadar kente kanatlı hayvanların girişinin ve satılmasının yasaklandığını söyledi. Olası kuş gribi hastalığının bulaşmasını önlemek amacıyla bu kararın alındığını belirten Kayhan, şunları söyledi: "Hastalık görülen yerlerden aldıkları hayvanlarını insanlar, farklı yerlere götürüp satabilir. Bu kararı Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne gönderdik. Belediye bu yasağı uygulamak ve satışları önlemek zorunda. Bu onların görevi."

  Hani belediye hani zabıta

  Yasak mı dediniz? Diyarbakırlının hiç mi hiç umurunda değil. "Bizim tavuklarımız sağlamdır, bir şey olmaz" diyen satıcılar, sattıkları yetmiyormuş gibi, bir de kesip yolup öyle teslim ediyorlar alıcılara. Belediye ise ortada yok. Yalnızca tavuklar değil, hindiler de kaldırımlarda, el arabalarında dizi dizi. Ortalıkta tek bir zabıta memuru görünmüyor. Bu çağa aykırı görüntüler burada bitmiyor. Kuş gribine neden olan H5N1 virüsü karşısında son derece zayıf oldukları bilinen küçük yaştaki çocuklar da bütün bu olup bitenleri seyrediyor. Çocuklar Diyarbakır’da olduğu gibi Batman’da da ciddi tehlike ile kucak kucağa yaşıyor. Batman Hıfsızssıhha Kurulu’nun da yasağına rağmen köylerden getirilen denetimsiz kanatlı hayvanların satışı sürüyor. Kanatlı hayvanları satın alanlar da, kestikten sonra 1 YTL karşılığında hiçbir koruyucu önlem olmadan 10-15 yaş arasındaki çocuklara temizletiyor. Batman Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Şanlı "Önlemlere rağmen çocuklar mahalle aralarında hayvanları temizliyorlar" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı