Gündem Haberleri

  Nerede silah, orada bela

  Hürriyet Haber
  22.07.2001 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Albert Camus'nun başyapıtı ‘Yabancı’nın kahramanı Meursault, cinayet işlemesine engel olmak için arkadaşı Raymond'un silahını elinden alıyor. Ancak, sahilde bıçağı bir ayna gibi güneş ışığını gözüne yansıtan Arabı kendisi vuruyor ve hiç aklında yokken katil oluveriyor.

  Geçen pazartesi günü İstanbul'da taksiciler yine kontak kapatma eylemi yapıyordu. Benzin zamlarının yanı sıra meslektaşlarının öldürülmesini protesto ediyorlar. Televizyon haberlerinde bir şoför, ‘‘Abi, arabama bir gaspçı binse şimdi ben ona paramı kaptırmamak için gırtlağını sıkarım’’ diyor. Dehşete kapılmamak mümkün değil. Taksicinin ya bir de silahı olsa...

  Gerçi gaspçılar kent dışındaki ıssız yerlere çektikleri taksicileri az kesmediler. Bu açıdan bakınca taksiciler silah istemekte bile haklı bulunabilirler.

  Son günlerde ABD'de yaşanan bir olay, halka silah taşıma izni vererek kendini savunma hakkı tanınmalı mı tartışmasını gündeme getirdi.

  ABC televizyon kanalının internet sitesinde, geçen yıl iki müşteriyi öldürdüğü için şu an hapiste bulunan Teksaslı bir taksi şoförünün nefs-i müdafaa yaptığını iddia ettiği belirtilerek ‘‘Silah taşımak can güvenliğini artırır mı yoksa gereksiz ölümlere mi yol açar?’’ sorusu soruluyor. Anket sorusu: Silah taşımak serbest olmalı mı, olmamalı mı?

  Sadece fikir edinmek için ben de ‘‘no’’ şıkkına bastım. Bilgi penceresi açıldı ve karşıma yüzde 79.7 silah taşınsın diyenler, yüzde 20.2 taşınmasın diyenler çıktı. 24 bin 884 kişi oy kullanmıştı. Bu bilgilerin altında da şu kısa not vardı: ‘‘Bilimsel bir araştırma değildir. Yalnızca eğlence amaçlıdır.’’

  ABC'nin anket sorusuna esin kaynağı olan olay şöyle: Geceyarısı 1:00 civarı. Yakında evlenecek olan Lance Hughes ve Austin'de bir internet şirketinde birlikte çalıştığı arkadaşı Kevin Macdonald bu mutlu olayı kutlamak için gittikleri eğlenceden bir taksiyle eve dönüyorlar. Taksici 54 yaşındaki Wayne Lambert'ın ifadesine göre Hughes sarhoş ve kendisine hakaret ediyor. İkisi tartışmaya başlıyor ve Hughes bir yumruk sallıyor. Lambert, o sırada arabayı durduruyor ve ‘‘inin aşağı’’ diyor.

  Lambert'ın ifadesine göre olay şöyle devam ediyor: Mcdonald arabadan iniyor ve arkadaşına ‘‘Bırak da şu şoförün kıçına tekmeyi vurayım’’ diyor. İkisi birden şoföre saldırıyorlar. Lambert da ceketinin altına sakladığı 45'lik tabancayı çekiyor ve ateş ediyor.

  Şoför Lambert şunları anlatıyor: ‘‘Silahı çektiğimi görünce korkup geri çekilirler sandım. Fakat aksine üzerime daha çok saldırdılar. Ben de gözüm kapalı tetiği çekiverdim.’’ Saniyeler içinde Hughes sırtında üç mermiyle yerde yatıyordu. Mcdonald da göğsünden vurulmuştu.

  Oysa, o gece kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Macdonald'ın ölmeden önce polise vermeyi başardığı ifadesine göre olay tamamen farklıydı. Şoförün birşeye bozulduğunu ve arabayı durdurarak Hughes'ı kavgaya zorladığını söyleyen Macdonald, kendisinin kavgayı ayırmak için arabadan çıktığını ve o sırada Lambert'ın ateş ederek her ikisini de vurduğunu belirtti.

  Taksici arkadaşları, Lambert'ın çok asabi bir adam olduğunu ve hemen hemen her şeye kızdığını söylediler. Bir taksici Lambert'ın bir keresinde ‘‘bir dolar için adam öldürürüm’’ dediğini anlattı.

  Lambert ayrıca daha önce de bir başka taksciyi öldürme tehdidinde bulunduğu için tutuklanmış ve para ödeyerek cezadan kurtulmuş. ABD'de 44 eyalette, dışarıdan görünmeyecek şekilde silah taşıma ruhsatı veriliyor. Ancak, bu kadar bol keseden silah ruhsatı dağıtılırken, belinde tabancası olan birinin ‘‘gözünün üstünde kaşın var’’ diye önüne geleni vurmayacağını kimse garanti edemiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı