Gündem Haberleri

  Nerede petrol varsa orada çalışacağız

  Nurettin ATMACA/ BAKÜ, (DHA)
  07.07.2007 - 12:53 | Son Güncelleme:

  PETKİM'in yüzde 51 oranındaki hissesi için sona kalan iki katılımcıdan biri olan ve yarışı 10 milyon dolar farkla kaybeden Azerbaycan Devlet Neft Şirketi'nin (ARDNŞ) Başkan Yardımcısı Davut Memmedov, “Petkim için reel teklif verdik.

  Gelecekte de Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, nerede petrol varsa orada çalışmayı düşünüyoruz” dedi.
  Memmedov, Azeri ANS Televizyonu'na açıklama yapan Memmedov, Azerbaycan tarafının PETKİM için reel pazar kıymetine uygun teklif verdiğini ancak, diğer katılımcının daha fazla teklif vererek ihaleyi kazandığını anlattı. Memmedov, “Kaybettik' diyemem. Sona kadar gittik ve 2 milyar 40 milyon dolar teklif verdik. Pazarı en iyi bilen iki şirket 1 milyar 900 milyon dolardan sonra ihaleden çıktı. Biz biraz daha ileri gittik. Ama karşı taraf daha çok teklif verdiğinden ihaleyi kazandı. Biz gelecekte Doğu Avrupa'da, Kuzey Afrika’da, nerde petrol varsa orda çalışmayı düşünüyoruz” dedi.
  Ermeni asıllı işadamı Ruben Vardanyan ile Kazak vatandaşı Aleksandr Makçeviç’in finansörü olduğu TransCentralAsia, ihalede 2 milyar 50 milyon dolarla en yüksek teklifi verirken, Azerbaycan’ın devlet şirketi ARDNŞ, 2 milyar 40 milyon dolarla ikinci sırada yer almıştı. ARDNŞ, PETKİM'in yüzde 51’lik hissesi için yapılan ihalede yarışı 10 milyon dolar farkla, Kazak-Rus Ortaklığı şirketi TransCentralAsia Holding’e kaptırmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı