Gündem Haberleri

  ‘Nerede bu örgüt üye olacağım’ sözü yargıya müdahale

  Hürriyet Haber
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Nerede bu Ergenekon örgütü, ben de gidip üye olacağım” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını “Çok talihsiz” diye yorumladı.

  Dün, ‘Tohum ve Doğal Hayat’ konulu panele katılan Arınç, gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

  Aklamak için

  - Bir siyasetçi bunları söylememeli. Davası devam eden, hatta bazıları soruşturma evresinde olan bir konu hakkında, öyle bir örgüt varsa onu aklamaya yönelik beyanlardır. Yargıya müdahaledir ve adli görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüstür. Eğer hukuk varsa ve yargı bağımsız olarak görevini sürdürecekse, soruşturma ve kovuşturma safhasında olan bir konuda siyasetçilerin hiçbir şekilde müdahil olmaması gerekir. Bu çok yanlış ve talihsiz bir beyandır.

  Hız kesmiyorlar

  - Bunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bir hafta öncesinde halkı direnmeye çağıran, sokak sokak, mahalle mahalle direniş yapmayı öğütleyen bir konumdaydı. Demek ki hız kesmeden devam ediyorlar. Sonuçta geldikleri nokta, Ergenekon’u bir isim olarak kullanmıyorum ama Ergenekon ismiyle anılan bir örgütün varlığından bir iddianamede bahsediliyorsa, böyle bir örgütün avukatlığını yapmak veya üye olmayı istemek, bir siyasetçinin kendi kendini inkarından başka bir şey değildir.

  Hükümet yok

  - (Balyoz planı davasıyla ordudan intikam mı alınıyor? Seçim öncesinde darbeden bahsedip mağduriyet yaratmaya çalışıyorlar? eleştirilerinin hatırlatılması üzerine) Ne bu davanın oluşumunda, ne devam ettiği noktada, ne de bundan sonrasında hükümet ve yürütme kesinlikle olmamıştır. Tahliyelerde veya tutuklamalarda, aramalarda veya gözaltılarda tek bir yer var, orası da yargıdır. Yargı yetkilerini yasamadan ve yürütmeden almamış, kendi imkanlarını kullanmıştır.

  Tehdit edenleri lanetliyorum

  ARINÇ, Kürt sanatçı Şivan Perver’in, terörün sona ermesine yönelik açıklamalarının ardından, PKK terör örgütünden tehdit aldığının belirtilmesi üzerine, “Onu tehdit etme cüretinde bulunanları lanetlediğini” söyledi. Perver’in, çok büyük bir sanatçı olduğunu belirten Arınç, şöyle konuştu: “Kendisinde büyük bir yurtseverlik gördüm. Toprağına, vatanına, milletine bağlı bir insan ve hasret içinde yanıyor. Türkiye’nin gerçeklerini iyi biliyor. Türkiye’de birlik, bütünlük olmasını arzu ediyor. Terörün durmasını, akan kanların durmasını arzu ediyor. Türkiye’deki gelişmeleri desteklemek amacıyla bir konser verebileceğini ve TRT’den yayınlanabileceğini ifade etti. Büyük sevinç duydum. 2 saatlik görüşmede yüreğinin vatan hasretiyle yandığına inandığım bir kimsenin, bu şekilde bir muameleye maruz kalmasından fevkalade üzüldüm. Bu tehditlerin boşa çıkacağına inanıyorum.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı