GeriGündem Nepal'de Maocu gerillalar ateşkesi sona erdirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nepal'de Maocu gerillalar ateşkesi sona erdirdi

Nepal'de Maocu gerillalar, tek taraflı ilan ettiği ve gece yarısı sona erecek ateşkesi uzatmayacağını bildirdi.

Ülkenin önde gelen muhalefet partileriyle, demokrasiye dönüşü amaçlayan bir anlaşma çerçevesinde geçen eylülde tek taraflı ilan ettiği 3 aylık ateşkesi bir ay daha uzatan Maocu gerillalar, yaptıkları açıklamada, meşru müdafaa için ateşkesten vazgeçtiklerini belirttiler.

Kraliyet ordusunun, kara ve hava saldırıları düzenlemek için gerillaların halk kurtuluş ordusunu kuşattığı belirtilen açıklamada, ”Bu nedenle de kendilerinin, sadece barış ve demokrasi için değil, meşru müdafaa için de saldırı durumuna geçmek zorunda bırakıldıkları” ifade edildi. Nepal Kralı Gyanendra, Maocu gerillalarla yeterince mücadele edemediği gerekçesiyle 1 Şubat'ta hükümeti feshederek, mutlak iktidarı ele geçirmişti.

Gerillalarla siyasi partiler, kralın ülkede demokrasiyi yeniden tesis etmesini sağlamak için ayrı ayrı çaba gösterilmesini öngören 12 maddelik bir anlaşmaya varmıştı. Gerillalar, seçim yapılması halinde uluslararası denetim altında silahlarını bırakmaya da razı olmuştu. Nepal'de Maocu gerillaların, monarşi rejimini yıkmak için 1996'dan beri sürdürdüğü savaşta 12 bin dolayında kişi öldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle