Gündem Haberleri

  Nepal'de 1 günlük sokağa çıkma yasağı

  KATMANDU (A.A)
  20.01.2006 - 08:25 | Son Güncelleme:

  Nepal'de bugün düzenlenmesi planlanan muhalefet gösterisini engellemek için başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, 4 muhalefet liderine ev hapsi uygulanmaya başlandı.

  Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'nun açıklamasına göre, başkent Nepal'de 4 muhalefet liderinin evi askerler tarafından sarıldı ve kendilerine bugünden itibaren 90 gün ev hapsinde olacakları bildirildi.

  Ev hapsi uygulanan muhalefet liderlerinin Nepal Kongre Partisi Başkanı Girija Prasad Koirala, Nepal Komünist Partisi Genel Sekreteri Madhav Kumar Nepal ve yardımcısı Khadga Prasad Oli ile Nepal İşçi Köylü Partisi yetkililerinden Narayan Man Bijuchche olduğu belirtildi.

  Hükümetin başkent Katmandu ve Lalitpur banliyösünde bugün yerel saatle sabah 08.00 ile akşam 18.00 arasında uygulamaya koyduğu sokağa çıkma yasağı nedeniyle sokaklarda 15 bin asker ve polisin devriye gezdiği bildirildi.
  Hükümetten yapılan açıklamada, “komünist gerillaların bugünkü gösteriyi saldırı için kullanacakları yönünde bilgiye sahip olunduğu” iddia edilerek, “saldırıyı önlemek için” söz konusu önlemlerin alındığı savunuldu.
  Nepal Kralı geçen yıl iktidara el koymuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı