Gündem Haberleri

  Neoliberal politikalar sürdürülemez

  Okan KONURALP / CAPE TOWN
  31.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal’in (SE) Güney Afrika’nın yasama başkenti Cape Town’da düzenlenen 24’üncü Kongresi’nde olası CHP iktidarının ekonomi politiğini, “Çoğunluk neoliberal politikaların sürdürülemez olduğunu kabul ediyor. İnsanı odağına almayan hiçbir politika sürdürülemez. Yaşadığımız krizlerden ders çıkartarak ekonomik dengeleri finansal piyasaların risk iştahına emanet etmeyecek politikalar bulmalıyız” sözleriyle özetledi.

  Kılıçdaroğlu, “Ekonomide istihdam, büyüme ve sosyal güvenlik için mali krize sosyal demokrat yanıt” başlıklı oturumdaki konuşmasına “Yoldaşlarım” hitabıyla başladı. Kılıçdaroğlu, “Ekonomik ve sosyal sorunlar tüm dünyada siyaseti yeniden şekillendiriyor. Vatandaşlar, durumlarının kötüleştirmesinden sorumlu tuttukları partileri iktidardan birer birer uzaklaştırıyor. Bunun son örneğini Fransa’da yaşadık” dedi.  Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin sürdürdüğü ekonomi politikasına yönelik yaptığı eleştirileri de AK Parti ismini anmadan dolaylı olarak dile getirdi. CHP lideri, “İş ve istihdamın korunması, yeni iş ve istihdam imkanlarının yaratılması gerekiyor. İstihdam yaratan büyüme sokağı ve halkı kucaklayıcı büyümedir. Güçlü bir siyasi liderlik ve ikna edici programlarla bu küresel krizden çıkış mümkündür. Tarih biz sosyal demokratların önüne önemli bir sorumluluk koymaktadır. Ben SE’nin çatısı altında güçlü bir dayanışmayla bu sorumluluğun altından kalkabileceğimize inanıyorum” çağrısı yaptı.

  Papandreu’dan Suriye desteği

  Kılıçdaroğlu önceki gün baş başa görüştüğü SE Başkanı Papandreu ile yaptığı görüşmeden “Suriye desteği” aldı. Kılıçdaroğlu’nun Suriye konusundaki politikasını öven Papandreu ,“SE’nin Suriye konusunda inisiyatif alması konusunda Genel Başkan Yardımcınız Umut Oran’ın önerisini kongremizde kabul edeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, SE’nin Cape Town’da dün başlayan kongresinde güne seçim kampanyasıyla başladı. Yorgo Papandreu’nun başkan yardımcılığına seçilmek için gireceği yarış öncesinde delegasyona Kılıçdaroğlu’nu tanıtan broşürler dağıtıldı.     

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı