Gündem Haberleri

  Neo-Nazi kurbanlarına 5’er bin Euro’luk tazminat

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’da aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı’nın (NSU) 2000-2006 yılları arasında öldürdüğü 8 Türk ve 1 Yunan göçmenin yakınlarına ödenmeye başlanan tazminat tutarları açıklandı.

  Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger’in (FDP) sözcüsü, 5 ile 10 bin Euro arasında değişen tazminatların kurban yakınlarına ödenmeye başladığını bildirdi. Yetkililer bazı kurban yakınlarına çoktan ödemelerin yapıldığını, bu konuda kendilerine çok sayıda talep ulaştığını söylediler. Söz konusu tazminatların bildik anlamda bireysel bir tazminat olmadığı, daha çok bu kişilere bürokrasi olmadan yardım edilmesinin amaçlandığı belirtildi. İlave ödemeler de gündeme gelebilecek.

  Özel fon oluşturuldu

  Üç kişilik çekirdek kadrosu bulunan Neo-Nazi terör hücresi NSU’nun 2007 yılında Heilbronn’da bir kadın polisi öldürdüğü ve 2001 ile 2004’te düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıyı da gerçekleştirdiği düşünülüyor. Kasım ayında kurban ve kurban yakınlarına tazminat ödeneceğini açıklayan bakan, bunun aşırı sağcı suçların kurbanları için oluşturulan fondan sağlanacağını bildirmişti. Fon için 2011 yılında bir milyon euro ayrılmıştı. Tazminat talep edenlerin fondan para alabilmeleri için tam olarak ne tür bir zarar gördüklerini ispat etmek zorunda olmadıkları da belirtilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı