Gündem Haberleri

  Neo-Nazi dosyasını istihbarat imha etmiş

  Murat TOSUN / BERLİN
  01.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’da sekiz Türk ve bir Yunan sivil ile bir Alman polis memurunu öldüren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) işlediği cinayetleri aydınlatmak üzere Almanya Federal Meclisi bünyesinde kurulan araştırma komisyonunun toplantısı öncesinde, NSU ile ilgili dosyanın Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) tarafından imha edildiği ortaya çıktı.

  Komisyon başkanı Sebastian Edathy ve bazı komisyon üyeleri, geçen yılın kasım ayında Federal Başsavcılığın, NSU cinayetleriyle ilgili bazı belgeleri daireden talep etmesinden bir gün sonra bu belgelerin imha edildiğini söyledi. İç istihbarattan sorumlu olan daire ise dosyanın cinayetlerin ortaya çıkmasından kısa bir süre önce, zaman aşımı nedeniyle imha edildiğini savundu.
  2004 yılında bu yana Federal Asayiş Dairesi’nin (BKA) başkanlığını yürüten Jörg Ziercke komisyona verdiği ifadede “Hata yaptık. Üzgünüm” dedi.

  Tepki yağıyor

  Federal Başsavcılık için bazı dosyaların hazırlanmasının istenildiği gün ortaya çıkan bu durum gündeme bomba gibi düştü. Araştırma komisyonu üyeleri belgelerin imha edilmesine tepki gösterdiler.

  Komisyonun Hür Demokrat Partili (FDP) üyesi Milletvekili Serkan Tören: Evrakların önemi kavranıp zaman aşımı olsa bile imha edilmemeleri gerekirdi. Bu sadece BfV için bir rezalet değil, kurban yakınları için de bir aşağılama.

  Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir: Bir an önce ele alınması gereken çok sayıda soru var. Birkaç memurun görev yerinin değişmesi yeterli değil. Balık baştan kokar. Tüm istihbarat birimleri, 1997-2011 yılları arasında yapılan gizli operasyonları ve muhbirleri açıklamalı.

  Sosyal Demokrat Parti’den Eva Högl: Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich olayın eksiksiz bir şekilde aydınlatılmasını sağlamalı. Özellikle güvenlik birimlerinin yaptıkları hataların üstünün örtülmeye çalışılıp çalışılmadığı belirlenmeli.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı