Gündem Haberleri

  ‘Nemrut Mustafa’ Divanı

  Cem TURSUN / DHA
  29.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasının dünkü duruşmasını izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Yaşanan 21’inci yüzyılda Nemrut Mustafa Divanı’nın taklidi. Ama bu halk yüz yıl önce Nemrut Mustafa Divanı’nın kararlarını nasıl yırtıp attıysa bugün de buna izin vermez” dedi.

  BALYOZ Planı iddialarına ilişkin 250’si tutuklu 365 sanıklı davanın 101’inci duruşmasını izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Türk Ordusu, Silivri Toplama Kampı’nda esir” dedi. Milletvekilleri İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Fatma Nur Serter, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve partililerle duruşmayı izleyen Tezcan, şunları söyledi:

  Bu bir mahkeme değil. Nemrut Mustafa Divanı’ndan başka bir şey değil. Yaşanan tamamen 21’inci yüzyılda Nemrut Mustafa Divanı’nın taklidi. 100 yıl önce işgal kuvvetlerinin talimatıyla kurulan Nemrut Mustafa Mahkemesi Anadolu’da millicileri hukuku tanımadan idam etmişti.

  AKP üniforması giymiş mahkeme

  Görülen o ki aynı oyun bir kere daha hem de aynı şekilde sadrazam emriyle kurulmuş bir Nemrut Mustafa Mahkemesi’nde oynanıyor. Yapılanlara baktığımızda, bir şey görüyoruz ki ortada hukuk yoktur. Ortada üniformalı bir mahkeme vardır. Adalet cüppesini çıkarmış, hukuk cüppesini çıkarmış, AKP üniformasını giymiş ve yargılama oyunu oynamaya çalışan bir mahkeme vardır.

  Sanıklar hukuk ve delillerin tartışılmasını istiyorlar. Herkesin, dünyanın gözü önünde hukukun ihlal edilmesine feryatlarını ifade ediyorlar. Gelinen aşamada mahkeme meşruiyetini yitirmiştir ve Nemrut Mustafa Divanı bir kez daha gayrimeşru olduğunu göstermiştir. Hatay’da daha iki gün önce gördük. Özgür Suriye Ordusu’nun militanlarına misafirhaneler açılıyor. Özgür Suriye Ordusu militanları eğitilip ağırlanıyor. Özgür Türk ordusunun subayları  Silivri toplama kamplarında esir ediliyor. Türkiye’nin 2012’deki gerçeği maalesef budur.

  /images/100/0x0/55eaaafbf018fbb8f88f10bd

  Bütün dünya bu davayı görsün

  Bunun için içerde hukuku arayan hukuk davasını kavgasını büyük bir sabırla yürüten sanıklara destek vermek adına milletvekili arkadaşlarımızla, tüm insan hakları örgütleri, vicdanı sahibi olan bütün dünyanın dikkatini bu davaya çekmek istiyoruz. Hukuk öldürülmek isteniyor, hukuk katlediliyor. Tayyip Erdoğan’ın mahkemelerinde ulusal duruşu olan insanlar yok edilmeye çalışılıyor. Ama bu halk yüz yıl önce Nemrut Mustafa Divanı’nın kararlarını nasıl yırtıp attıysa bugün de buna müsaade etmeyeceğini biliyoruz. Müsaade etmeyeceğiz.
  Duruşmada eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Cemal Temizöz, savunmasını sürdürürken “Çalışmalarım karşılığı madalya ile ödüllendirildim. Karşılığını hapse atılarak gördüm” dedi.

  Ata’ya idam veren paşa

  NEMRUT (Kürt) Mustafa Paşa, tarihe, aldığı idam kararlarıyla geçti. İşgal yıllarında Divan-ı Harp-i Örfi Mahkemesi Başkanı olan Paşa, Ermeni tehciri sonrasındaki davalarda ilanla şahit arar ve 10 kişiyi idama mahkûm eder. İlk kurbanlarından biri İngilizler’in Malta’ya sürgüne gönderdiklerini haber vermelerine rağmen idama mahkûm ettiği, Bayburt Kaymakamı Nusret Bey’dir. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey ise Yozgat İstinaf Mahkemesi’nde beraat eder ancak hemen sonrasında Divan-ı Harp önüne çıkarılır. Mahkeme Başkanı Hayret Paşa, Kemal Bey’in asılmasına yönelik baskılar üzerine istifa edince yerine Nemrut Mustafa Paşa atanır ve Kemal Bey’i idama mahkûm eder. Nemrut Mustafa Paşa, Talat Paşa, Enver Paşa, Cemal Paşa’nın yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk, Rauf Orbay ve Kazım Karabekir’i de gıyaben idama mahkûm etmiştir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı