Gündem Haberleri

  Nemrut Dağı'na Altın Elma ödülü

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 17:37 | Son Güncelleme:

  Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen ve UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında gösterilen dev tanrı heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı, FIJET tarafından Altın Elma ödülüne layık görüldü.

  Adıyaman Valisi Halil Işık, bu yıl Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FİJET) tarafından verilen Altın Elma ödülüne, Nemrut Dağı'nın layık görüldüğünü söyledi. Ödülün, ağustos ayında Nemrut Dağı'nda düzenlenecek bir törenle verileceğini belirten Işık, şöyle konuştu:

  "Ödül törenine, yurtiçi ve yurtdışından, basının ve aralarında 2003 yılı Dünya Güzelira Akın'ın da bulunduğu çok sayıda davetli katılacak. Tarihi Commagene Krallığı dönemine ait kral ve tanrı heykellerinin bulunduğu 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, yeni bir üne ve unvana kavuşmuş olacak."

  Işık, güneşin doğuşunun ve batışının en güzel şekilde izlendiği ve UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında gösterilen Nemrut Dağı'na, bu ödül sonrasında daha fazla ziyaretçi gelmesini beklediklerini de ifade etti.

  FİJET tarafından Türkiye'de ilk olarak, 1984 yılında Antalya kenti, Altın Elma ödülüne layık görülmüştü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı