GeriGündem Nema ödemelerinde sona geliniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nema ödemelerinde sona geliniyor

Çalışanlar için bir ek gelir haline gelen nema ödemelerinde sona geliniyor. Nitekim, zorunlu tasarruf nema ödemeleri bu yıl Mart ve Haziran aylarında yapılması beklenen iki ödeme ile birlikte sona erecek.

Yaklaşık 4,3 milyon hak sahibini ilgilendiren, kamuoyunda zorunlu tasarruf olarak bilinen tasarrufu teşvik fonu ana para ödemeleri kapsamında vatandaşa 1 milyar 277 milyon YTL ödendi.
Bunun ardından şimdiye kadar gerçekleştirilen 8 nema taksiti ile de hak sahiplerinin cebine 8 milyar 536 milyon YTL girmiş oldu.

Bu arada, emekli olanlara yapılan zorunlu tasarruf ödemeleri ise 958 milyon YTL olarak hesaplandı.
Böylelikle zorunlu tasarruf kapsamında hak sahiplerinin şimdiye kadar aldıkları para tutarı 10 milyar 771 milyon YTL'yi buldu.

ÖDEMELER 13 MİLYAR YTL'Yİ BULACAK

Mart ve Haziran aylarında yapılması beklenen ödemelerde ise yapılması beklenen yaklaşık 2 milyar 250 milyon YTL'lik ödeme ile hak sahiplerinin alacakları bitecek.

Sonuçta öngörülen tutarın gerçekleşmesi durumunda devletin hak sahiplerine ödeyeceği tutar 13 milyar 21 milyon YTL'yi bulacak. Böylelikle bu hesap da tarihe karışmış olacak. Nemada 8. taksit ödemeleri Aralık ayında gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 4,3 milyon hak sahibine 1 milyar 125 milyon YTL tutarında ödeme gerçekleştirilmişti.
Nema ana para ödemeleri Ağustos 2003'te ödenirken, nema taksit ödemelerine 2004 yılı Mart ayında başlanmış ve her 3 ayda bir taksit ödenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle