Gündem Haberleri

  Nehmes Bastet'in lahdi temizlik sırasında bulundu

  Hürriyet Planet
  17.01.2012 - 17:33 | Son Güncelleme:

  Mısır’da Krallar Vadisi’nde çalışmalar yapan İsviçreli arkeologlar, tesadüfen, bir kadın şarkıcıya ait yaklaşık 3 bin yıllık bir lahit keşfetti.

  Tanrı Amon Ra’nın şarkıcısı Nehmes Bastet’e ait olduğuna inanılan lahit, İsviçreli arkeologlar tarafından, Kral Üçüncü Tutmosis’in lahdine giden yoldaki rutin temizlik sırasında keşfedilen bir kuyuda bulundu.

   

  Böylece Krallar Vadisi'nde ilk kez hanedan üyeleri dışındaki kişilerin de mezarlarının bulunduğu ortaya çıkmış oldu.

   

  Kuyuda ayrıca çok değerli tarihi eserler de keşfedildiği, arkeologların çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

   

  Mısır Tarihi Eserler Bakanı Muhammed İbrahim, El Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, arkeologların, kuyuda siyaha boyanmış ve üzeri hiyeroglif metinlerle süslenmiş bir sanduka ile üzerine ölenlerin isimlerinin ve unvanlarının kazındığı ahşap panolar bulunduğunu söyledi.

   

  KEDİ TANRI BASTET TARAFINDAN KORUNUYORMUŞ

  Lahdin bu hafta içinde açılacağı belirtildi. Uzmanlar Nehmes Bastet’in mumyalanmış bedenini hiç bozulmamış bir halde yüzünde cenaze maskesiyle bulmayı bekliyor.

   

  Nehmes Bastet ismi, "Kedi Tanrı Bastet tarafından korunuyor" anlamına geliyor. Bulunan parçalar, Nehmes Bastet’in firavunlar döneminin en büyük ve en ünlü açık hava sahnelerinden biri olan Karnak Tapınağı’nda şarkıcılık yaptığı tahmin ediliyor.

   

  İsviçreli arkeolog ekibi, incelemelerinde, burada bulunan lahitlerin MÖ 945–712 yılları arasında hüküm süren 22’nci Hanedan dönemine ait olduğunu ortaya koydu. Nehmes Bastet'in yattığı lahdin aslında Amon Ra’nın kızına ait olduğu tahmin ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı