Gündem Haberleri

  'Nefret siteleri'nde büyük artış

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 11:20 | Son Güncelleme:

  İnternet üzerinde, Yahudi, siyah, eşcinsel ve göçmen karşıtı içeriğe sahip ‘nefret siteleri’nin sayısının giderek arttığı bildirildi.

  Yaklaşık dokuz yıldır nefret sitelerini izleyen uluslararası insan hakları örgütü The Simon Wiesenthal Center tarafından hazırlanan rapor açıklandı. Nefret sitelerindeki artışın endişe verici olduğunu vurgulayan raporda, örgütün yakın takibe aldığı 4 bin nefret sitesinden 200’üyle ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

   

  Rapora göre en yaygın nefret siteleri ırkçı, anti-semitist ve eşcinsel karşıtı siteler. Bu sitelerin bazılarında Yahudi soykırımı inkar edilirken, bazılarında da 11 Eylül ve El Kaide’ye övgü yağdırılıyor. Bazı sitelerde ise çocukların yasadışı göçmenleri vurabileceği online oyunlara yer veriliyor.

   

  Bu sene özellikle, insanları kutsal savaşlara katılarak intihar bombacısı olmaya çağıran site sayısında patlama olduğu görüldü.

   

  Rapora göre en tehlikeli siteler arasında akedemik amaçlı olan, ancak ırkçı gruplar tarafından işletilen siteler var. Örgüt, araştırma yapan çocukların bu ırkçı sitelerdeki yanlış bilgilerin kurbanı olabileceğine inanıyor.

   

  Amaçlarının bu siteleri kapatmak ve ifade özgürlüğüne karşı gelmek olmadığını belirten örgüt yetkilileri, amaçların kamuoyunu bilinçlendirmek olduğunu vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı