GeriGündem Nefret içerikli tweet’ler için suç duyurusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nefret içerikli tweet’ler için suç duyurusu

Nefret içerikli tweet’ler için suç duyurusu

41 yıl sonra bir düğüne ev sahipliği yapan Edirne’deki Büyük Sinagog’da yapılan tören sonrası sosyal medyada yer alan ‘nefret’ içerikli mesajlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.  Ankara Barosu'na üye bir avukatın savcılığa yaptığı başvuruda, şüpheliler hakkında dava açılması istendi.

Güneş Mitrani ve Harun Erentürk’ün düğünleri geçtiğimiz günlerde Edirne’deki Büyük Sinagog’da yapıldı. Geniş yankı bulan düğün töreni, Twitter uygulaması olan Periscobe’ta da canlı yayınlandı. 

NEFRET İÇERİKLİ MESAJLAR
Ancak, kimi Twitter kullanıcıları, düğüne yönelik ayrımcı ifadelere içeren mesajlar paylaştı. “Kitabını s….m”, “Yahudilerin a… çakayım”, “O… evlatları” şeklinde tweet atılan hesaplar ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

RAHATSIZ OLDU BAŞVURU YAPTI
Suç duyurusunda bulunan isim, Ankara Barosu’na üye avukat Burhan Doğuş Ayparlar. Av. Aparlar, suç duyurusu başvurusunda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Müslüman bir vatandaşı olarak suç duyurusunda bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur” dedi.

HAKLARINDA DAVA AÇILSIN
Av. Ayparlar, şüpheli hesaplarda yer alan mesajların Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi kapsamına girdiğini belirtti. Anılan madde ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçuna ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Savcılık başvurusunda, söz konusu hesapları kullanan kişiler hakkında dava açılması talep edildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle