GeriGündem Nefes kesen operasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nefes kesen operasyon

Yunanistan'da eğitildikten sonra İran'a teslim edilen PKK bombacısı Eşref Kılıç, Türk istihbarat birimleri tarafından nefes kesen bir operasyonla Türkiye'ye kaçırıldı. İran makamları, ancak operasyon sona erdikten sonra haberdar oldu. Kılıç, amacının Türkiye'deki stratejik ve sivil hedeflere yönelik bombalı eylem olduğunu bildirdi.

Türk istihbarat birimleri, Sabancı suikastının katil zanlılarından Mustafa Duyar'ın Türkiye'ye getirilmesine benzer bir operasyonu, bu sefer İran'da gerçekleştirdi. Yunanistan'ın bombacı olarak yetiştirdikten sonra İran'a teslim ettiği ‘Yalçın’ kod adlı PKK'lı Eşref Kılıç, çok gizli bir operasyonla Türkiye'ye kaçırıldı.

Soluk kesen operasyon, dört gün önce gerçekleştirildi. Türk istihbarat birimleri, İran'ın Urumiye kentinde bulunan PKK'lı Eşref Kılıç'ın, Türkiye'deki stratejik ve sivil hedeflere yönelik bombalı saldırıda bulunması için İran gizli servisi SAVAMA tarafından hazırlandığını öğrendi. İstihbaratçılar, bunun üzerine PKK'lı Kılıç'ı, Türkiye'ye kaçırmaya karar verdi. Bunun üzerine bütün ayrıntıları en ince noktasına kadar değerlendiren Türk istihbaratçıları, çok gizli bir operasyona girişti. PKK'lı Kılıç, SAVAMA'nın kontrolünde kaldığı evden gizlice alınarak Türkiye'ye getirildi. Eşref Kılıç, sınır kapısından geçirilirken, Savaş Admış adına düzenlenmiş sahte pasaport kullanıldı. 1972 Suruç doğumlu olan Eşref Kılıç, sahte pasaportta ‘‘1974 Adana Ceyhan doğumlu’’ olarak gösterildi. İran makamları ise Van'a gelen Kılıç'ın Türkiye'de olduğundan ancak operasyondan sonra haberdar olabildi. Van'dan sonra Hakkari'ye, oradan da dün akşam uçakla Ankara'ya götürülen Kılıç, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde MİT ve polis tarafından sorguya alındı. Yunanistan'ın istihbarat örgütü EYP ile ilişkiye girdiğini ve kendisine bomba eğitimi verildiğini bildiren Kılıç, ifadesinde şunları söyledi:

‘‘Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde öğrenci iken, geçen yıl Çanakkale'den Yunanistan'a kaçtım. Yunanistan gizli servis elemanları bana patlayıcı madde konusunda eğitim verdi.’’

Kılıç, tam bir bomba ve kimyasal silah uzmanı olduktan sonra Yunanlı yetkililerin de bilgisi dahilinde Almanya üzerinden İran'a geçtiğini anlattı. Kılıç, ‘‘Yunan ve İran gizli servisinin amacı beni PKK'lı kimliğimle Türkiye'deki stratejik ve sivil hedeflere karşı eylem yaptırmaktı’’ dedi.

Tahran ve Urumiye'de SAVAMA'nın kontrolündeki evlerde kaldığını anlatan Kılıç, SAVAMA'nın kontrolünde bazı faaliyetlerde bulunduğunu da itiraf etti.

Bu arada devlete ait Anadolu Ajansı, Kılıç'ın, SAVAMA'nın elinden kaçarak Türkiye'nin Urumiye Başkonsolosluğu'na teslim olduğunu iddia etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle