Gündem Haberleri

  Nefertiti meğer estetik yaptırmış

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Plastik Cerrah Op. Dr. Yakup Avşar, güzelliğiyle ünlü Mısır Kraliçesi Nefertiti'nin, Berlin Neues Museum'da korunan büstünün bilgisayarlı tomografi (CT) ile incelenmesinin ardından büstün iç yüzeyinin ortaya çıktığını söyledi.

  Çalışmayla dış ve iç yüzeyler arasındaki farkların da saptandığını anlatan Avşar, “Biz, bugün Berlin'deki müzede Nefertiti'nin yüzünün makyajlı ve sıvalı dış yüzeyini yani estetik yapılmış halini görüyoruz. Aslında Nefertiti, büstüne estetik yaptırmış. Dolgusunu da yaptırmış, botoksunu da yaptırmış. Biz de bu 3 boyutlu tomografilerden yola çıkarak büstün iç yüzeyini yeniden büste dönüştürdük” dedi.

  Dünyada ilk kez yapılan bu büst ile Berlin'deki büstün karşılaştırılabileceğini ve Nefertiti'nin neler yaptırdığı ve kendisini nasıl değiştirdiğinin görülebileceğini belirten Dr. Avşar, şunları söyledi: “Nefertiti, heykeltıraşa burnundaki küçük kemeri aldırmış, göz kenarlarını daha belirginleştirmiş, ağız köşesi ve yanaklarındaki çizgileri kaybettirmiş, elmacık kemiklerini daha dolgunlaştırmış. Küçük operasyonlarla mükemmel bir yüz şekli ortaya koyulmuş. Ayrıca heykelde kulak rekonstrüksiyonu yaptık. Nefertiti, kepçe kulaklı ama tabii büstün kulakları kırıldığı için onu göremiyorsunuz. Belki de moda olduğu için o döneme ait heykellerin çoğunun kepçe kulaklı.”

  Avşar, ilk kez yapılan bu çalışmanın estetik cerrahlar için de bir eğitim aracı olacağını sözlerine ekledi.

  Mumyası kayıp kraliçe Nefertiti

  İsmi “güzelden gelen” anlamını taşıyan ve tarih boyunca güzellik sembolü olarak kabul edilen Nefertiti, 3 bin yıl önce kocası firavun IV. Amenhotep (sonradan Akhenaton) ile birlikte eski Mısır'ı radikal bir yenilenme sürecine soktu. Bu süreçte eski başkent Teb'den Amarna'ya taşındı, inanılan tanrı değiştirildi ve bütün bunların ardından aile üyeleri esrarengiz bir şekilde kaybolmaya başladı. M.Ö. 1300'lü yıllarda yaşadığı tahmin edilen Nefertiti'nin mumyası ortaya çıkarılamadığı için yaşamı hala çözülememiş sırlar içeriyor.

   

   Nefertiti meğer estetik yaptırmış

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı