Gündem Haberleri

  Neden yağmur bulutları koyu renkli oluyor?

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Neden yağmur bulutları farklı renkli olurlar? Yağmur bulutları doluluk nedeniyle ışığı farklı mı yansıtır? Yağmur bulutlarının koyu olmasının nedeni doluluk mudur? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Bulutlar çoğunlukla beyaz olur. Yağmur yağacağı zaman ise gökyüzünde koyu bulutlar belirmeye başlar. Bunun sebebi bulutların oluşma şekliyle yakından ilgili.

  Etrafımızdaki havada yüksek oranda su bulunmakta. Tabii bu su sıvı değil, gazformunda. Buna basitce su buharı diyoruz. Yere yakın bölgelerdeki hava ısındığında yükseliyor ve su buharını da beraberinde götürüyor. Yükselen hava serinlemeye başlıyor, içindeki su buharı atmosferdeki gazlarla tepkimeye girerek yoğunlaşıyor. Bu, damlacıkların ve buz kristallerinin kaynaşmasına neden oluyor ve böylece bulutlar oluşuyor.

  Atmosferdeki parçacıklar yoğun oranda mavi ışık saçıyorlar. Bulutlarsa ince oldukları için ışığın tüm renklerini yansıtıyorlar. Bu iki faktör bir araya gelince bulutların beyaz rengi ortaya çıkıyor. Ancak yağmur bulutlarının yoğunluk ve yükseklikleri farklı. Bulutlar inceldikçe beyazlaşıyor. Yağmur bulutlarının ardındaki parçacıkların ışığı bize ulaşamadığı için aşağıdan bakınca onları gri renkte görüyoruz.

  www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı