Gündem Haberleri

  Neden Türkiye bu kadar önemli?

  Huffington Post
  14.05.2010 - 16:19 | Son Güncelleme:

  AB üyeliği reddedilen Türkiye'nin Batı ile ilişkileri gün geçtikçe bozulurken, İran ve Afganistan başta olmak üzere Ortadoğu planında Ankara'ya ihtiyacı olan ABD'nin Türkiye-AB ilişkilerinin düzelmesi için devreye girmesi gerekiyor.

  Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Ekonomisi, 2002-2008 döneminde ortalama yüzde 6’yla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinin geri kalanının neredeyse üç katı büyüme gösterdi.

   

  Ancak politikaları henüz ne olumlu ne de olumsuz bir gelişme gösterememiş gibi görünüyor. Time dergisinin en etkin 100 kişi listesine giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en iyi bilinen yönü Batı ve İsrail ile yaşadığı çatışmalar, Mahmud Ahmedincad ile olan yakınlığı ve Türkiye’nin laik değerlerini zayıflatması.

   

  Tüm bu gelişmeler bazı yorumcuların yüksek sesle Batı’nın Türkiye’yi “kaybettiğini” dile getirmesine neden oldu.

   

  TÜRKİYE NEDEN ÖNEMLİ

  Geçtiğimiz ay yaptığım Türkiye ziyaretinde Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da kanaat önderleri ve nüfuzlu kişilerle görüşüp Türkiye’nin nereye gittiğini anlamaya çalıştık.

   

  Sonuç olara şunu söyleyebilirim: Batı Türkiye’yi kaybetmedi. Ancak Washington, Türkiye ile uzun dönemde meşgul olmazsa, Ankara Batı’dan uzaklaşacaktır.

   

  Türkiye’nin Washington için bu kadar önemli olmasının üç nedeni var: Birincisi, Avrupa’nın en büyük ordusuna sahip Türkiye, Afganistan’daki liderlik rolünü alabilmek için uygun bir konuma sahip. Türk yetkililer Afganların, ABD’liler ve Avrupalılar yerine Müslüman askerleri tercih edeceğini biliyor. Kısaca, Washington, Afganistan’dan çekilme sürecinde Türkiye’nin Afganistan konusunda daha fazla yardımına ihtiyaç duyacaktır.

   

  Türkiye ayrıca Tahran ile Washington’un sadece hayallerinde sahip olabileceği güçlü ilişkilere ve Batı İran’ın nükleer programını takip ederken İran’a faydalı olmaya devam edecek varlıklara sahip.

   

  Üçüncü sebep, Ankara’nın İsrail ve Filistinliler arasında faydalı bir arabulucu olma ihtimali. İsrail’in 2008 yılındaki Gazze saldırısı Türkiye ile ilişkilerini soğutmuş olsa da sonunu getirmedi. Ayrıca Ankara’nın arabuluculuğa göz dikmiş olması, İsrail ile uzlaşmak için her an bir fırsat yaratabileceğini gösteriyor.

   

  ABD’YE DÜŞEN ROL

  Türkiye’nin NATO üyeliğinden sonra Batı’yla en büyük bağı olan 23 yıllık Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin başarısız olması ilişkilerdeki çatlağı giderek büyütüyor. Bu durum, ABD-Türkiye ilişkilerinin önemini daha da artıyor.

   

  Hem Brüksel, hem de Ankara Türkiye’nin AB üyeliğinin reddedileceğini biliyor. Rakiplerini ve orduyu daha da kenara itmek için siyasi sermayeye ihtiyaç duyan Erdoğan, şu an için AB süreci halen canlıymış gibi davranarak demokratik reformlarını geçirmeye çalışıyor.

   

  Ancak Erdoğan’ın uzun süreden beri oynadığı tiyatronun son perdesi her an bitebilir. Türkiye’nin AB’deki desteği azalırken, Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizin bu eğilimi daha da kötüleştirme olasılığı bulunuyor.

   

  Washington, Türkiye’nin Batı’ya yönelik duyarlılığını sağlamak için AB ile mevcut çatlağı azaltmak zorunda. İleriki dönemde ne yaşanacak olursa olsun, Türkiye’nin ekonomisi ve bölgesel nüfuzu büyümeye eğilimli gözüküyor.

   

  Türkiye’nin yükselişinin tüm halkını ve Batı’yı olumlu etkileyebilmesi, Washington’un yapacaklarına dayanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı