Gündem Haberleri

  Neden kimi kuş şakırken kimisi gıdaklıyor?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 11:18 | Son Güncelleme:

  Neden kimi kuş şakırken kimisi gıdaklıyor? Kuşun büyüklüğüne ve yaşadığı yere göre değişiyor mu,? İşte cevabı..

  Farklı kuş seslerinin farklı işlevleri var. Kimi kuşlar eşlerini cezbetmek ya da hasımlarına kendi bölgelerinin sınırını belirtmek için şarkı söylerken, bazıları da yiyecek bulduğunu veya bir avcının yaklaştığını hemcinslerine haber vermek için cıvıldayabiliyor. Fakat kuş ötüşlerinin ve çağrılarının bir türden diğerine bu kadar farklı olmasını sağlayan başka faktörler de var. Bunların ilki gövde büyüklüğü. Bir kuşun çıkardığı ses, kuşların ses çıkarmasını sağlayan göğüs gırtlağının (syrinx) boyutuna göre değişiyor. Koca bir hindi  membranlarını çok daha düşük frekansta titreştirerek daha pes bir ses çıkarabiliyor. Küçük bir kuş ise tiz “cik” sesleri çıkarabiliyor.

  İkinci bir fark ise göğüs gırtlağının yapısından kaynaklanıyor. Ötücü kuşlarda birbirinden bağımsız kullanılabilen, çok gelişmiş birer membran seti var. Bu, bazen aynı anda iki ses çıkarabilecekleri anlamına geliyor. Penguenlerin de kendilerine özgü göğüs gırtlağı var. Bu organ bir araya geldiklerinde insan sesi kadar ayırt edici, sonderece bireye özgü iki farklı frekans oluşturabiliyor. (Bunun bir nedeni penguenlerin kalabalık koloniler halinde yaşaması ve yavrularını, eşlerini tanımaları zorunluluğu olabilir.) Ötücü kuşların çıkardığı sesler de yaşadıkları ortama göre değişiyor.

  Cornell Ornitoloji Laboratuvarı’nda profesör olan Sandra Vehrencamp, şakımanın yoğun bitki örtüsünde iyi iletilemediğini, o yüzden de genelde şakıyan kuşların bataklık alanlarda ve çayırlarda yaşadığını söylüyor. Ormanlarda ve cangıllarda yaşayan kuşlar şakımak yerine cıvıldayıp ıslık çalıyor, çünkü bu sesler yankıya daha az elverişli. Benzer şekilde, zemin tiz perdeden sesleri emiyor, o yüzden çalılıklarda yaşayan kuşlar da pes ıslık seslerini yeğliyor. Yağmur ormanının zemininde yaşayan çalıkuşlarının sesi ise flütünkini andırıyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı