Gündem Haberleri

  Neden bazı insanlar sivrisinekleri çeken bir mıknatıs gibidir?

  Hürriyet Haber
  22.04.2016 - 14:50 | Son Güncelleme:

  Neden sivrisinekler bazı insanlara daha çok gelir? Vücut kimyalarında ki fark sivrisineği gelip gelmesinin etkiler mi? Neden bazı insanlar sivrisineklere daha çekici geliyor? İşte neden bazı insanlar sivrisinekleri çeken bir mıknatıs gibidir sorusunun cevabı..

  Çevrenizdeki tüm sivrisinekleri bir mıknatıs gibi çektiğinizi düşünüyorsanız, haklısınız. İnsanların %20’si sivrisineklere daha çekici geliyor. Neden mi? Metabolizma farkı ve vücut kimyaları yüzünden. Bunlar her insanda tıpkı parmak izi gibi farklılar. Ama sivrisinekler tarafından hiç ısırılmayan da var. Bunun sebebiyse oldukça ilginç. Bazı insanlar, sivrisineklere çekici gelen tüm vücut kokularını kamufle edebilen bir kimyasal üretiyorlar. Florida Üniversitesi’nden Dr. Phil Koehler, “Bir sivrisinek mıknatısı olsanız bile zaman zaman vücut kimyanız değişiklik gösterdiğinden sizi ısırmak istemedikleri dönemler de olacaktır,” diyor. Sivrisineklere çekici gelen diğer bazı faktörlerse şunlar:

  - Kan grubu 0 olanlar

  - Alkol kullananlar: İçindeki etanol nedeniyle

  Dolunay: Daha yüksek enerjiyle saldırıya geçiyorlar.

  - Koyu renk kıyafetler

  - Yüksek vücut ısısı

  - Hareket halindeki insanlar

  Peki, onlardan kurtulmak için sivrisinek ilacı haricinde bir alternatif var mı? Uzmanlar bu soruyu yöneltenlere muz yemelerini veya B-12 vitamini kullanmalarını tavsiye ediyor. Her ikisi de vücut kimyanızı sivrisineklerin itici bulduğu bir seviyeye çekiyor.

  www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı