Gündem Haberleri

  Neden

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD: Bekliyoruz

  Demirel: Gelemiyorum

  Demirel'in ABD gezisi muammaya dönüştü. Demirel, gezisini iptal ettiğine yönelik mesajlar veriyor. ABD'nin mesajı ise ısrarlı; ‘‘Başkan ile görüşme dahil, çoğu dünya liderine uygulanmayan çok farklı bir program ayarlanmıştı. Bekliyorduk.’’

  26 Şubat'ta ‘dört dörtlük’ bir program uygulanacak ve Demirel dünya basınının ilgi odağı haline gelecekti. Peki tüm bunlara rağmen Baba niye ABD'ye gitmiyor?

  1- Topal ördek korkusu

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ABD gezisini iptal etmesindeki gerekçelerden biri de siyasi literatürde iktidardan ayrılacak isimler için kullanılan ‘Topal ördek’ (lame duck) benzetmesi. Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin Mayıs ayında sona erecek olması, sürekli dünya basınının gözü önünde olan Demirel'in bu yönde soru bombardımanına tutulması riskini de ortaya çıkartıyor. Bu dönemdeki bir ABD gezisinin de, dünya basının Demirel'e görev süresinin bitmesi konusunda sorular yöneltmesi, Demirel'in konuşmalarının ‘veda konuşması’ olarak nitelendirilmesi gibi yan etkileri olabileceği belirtiliyor.

  CLINTON İÇİN DE GEÇERLİ

  Aslında ‘Topal ördek’ kavramı, Demirel'in Washinton'daki muhatabı Bill Clinton için de geçerli. Clinton görev süresinin yıl sonunda bitecek olması dolayısıyla Beyaz Saray'da son aylarını yaşıyor. Üstelik Clinton'ın Türk meslektaşından farklı olarak bir daha seçilme şansı da yok.

  LAME DUCK

  Topal ördek (Lame Duck) ABD'de özellikle Başkanlar için kullanılan bir ifade. Başkanların ve kamu görevlilerinin, görevlerinin bitiminin son bir yılı anlamında kullanılıyor. ‘Lame Duck’ yani ‘Topal ördek’ Amerikan başkanlarının, bir daha göreve gelmeyecekleri için güçsüzlüklerini ifade ediyor. Kimsenin önemsemediği, gözden düşmüş ve ‘gidici’ gözüyle bakılan anlamına geliyor.

  2- Morrison Süleyman kábusu

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyasete atıldığı 1960'lı yıllarda, dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson'la çektirdiği bir fotoğraf yüzünden, ‘‘ABD'den icazetli parti başkanı’’ eleştirilerine hedef olmuyştu. Ayrıca, daha önce temsilciliğini yaptığı Amerikan Şirketi Morrison/Knudson nedeniyle kendisine muhalifleri tarafından, ‘Morrison Süleyman’ adı takılmıştı. O dönemde Morrison Firması Ereğli Demir Çelik tesisleriyle, ODTÜ'nün bazı tesislerinin yapımını üslenmişti. Eleştiri oklarını AP ve liderine yönelten çevreler ‘Morrison Süleyman’ nitelemesini, Demirel'in siyasette ABD'den ‘icazet aldığı’ yönündeki spekülasyonlarına zemin yapmışlardı. Demirel'in ABD gezisini iptal etmesinde de, öncelikle, Cumhurbaşkanı seçilmek için ABD'yi kullandığı ya da devreye soktuğu yolundaki olası spekülasyonların önünü kesme düşüncesinin etkili olduğu belirtiliyor. ABD yönetiminin cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Demirel için üst düzey hazırlık yaparak, kendisine verdiği önemi en kuvvetli ifadelerle duyurmaya hazırlanması da, bu ‘endişeyi’ güçlendiriyor. Demirel seçimden önce bu geziye gittiği takdirde, kendisinin yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasına sıcak baktığını saklamayan ABD'nin desteğini aldığı yönünde spekülasyonlara kapı aralanacaktı.

  3- Anayasa endişesi

  Cumhurbaşkanı Demirel'in Şubat ayının son haftasında planlanan ABD ziyareti, Türkiye'de kendisini doğrudan ilgilendiren bir süreçle aynı takvime rastlıyor. Bu süreçte TBMM, Demirel'in yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlayacak düzenlemeyi de içeren Anayasa değişikliğini gündemine alıp, sonuçlandıracak. Ancak bu Demirel'in seçilmesi için gerekli ama yeterli değil. Anayasa değişikliği yapıldıktan sonra, Demirel'in aday gösterilmesi ve gerekli çoğunluğun sağlanabilmesi için büyük bir milletvekili desteğine ihtiyaç var. Bu durum, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Meclis kulislerini ısıtacak. Bu süreçte Anayasa değişikliği ile ilgili liderler zirvesi de gündeme gelecek. Demirel'in siyasi arenada bu hareketlilik yaşanırken ABD'de olmasının sakıncalı olacağı düşüncesi de, Amerika gezisinin ertelenmesindeki önemli faktörlerden birisi olarak görülüyor. Kulislerde Demirel'in böylesine sıcak ve yoğun bir siyasi trafiğin yaşanacağı bir süreçte Ankara'dan ayrılmak istemeyeceği seslendiriliyor.

  Gitmemekle neler kaçıracak

  Demirel'in ABD gezisini iptal edeceği yönündeki mesajının ardından, kulislerde madalyonun öbür yüzü de seslendiriliyor. ABD gezisini iptali Cumhurbaşkanı'na şu fırsatları da kaçırtacak:

  BAŞKANLA GÖRÜŞME Programa göre Cumhurbaşkanı Demirel Mart ayının ilk günlerinde, ABD Başkanı Clinton ile Beyaz Saray'da başbaşa bir saat görüşecekti.

  GÜL BAHÇESİNDE AÇIKLAMA Demirel ile Clinton bir saat başbaşa görüştükten sonra, ünlü Rose Garden'da ortak açıklama yapacaklardı. Dünya ve Türk basınının yüz milyonlarca insana taşıyacağı bu ortak açıklama, büyük önem taşıyordu.

  200 METRE YÜRÜYÜŞ Yine Amerikan ve Türk dünyasının iki lideri, bu açıklamanın ardından Rose Garden'a yaklaşık 200 metre uzaklıktaki Corcoran Sanat Galerisi'ne kadar birlikte yürüyeceklerdi. Bu yürüyüş de tüm dünya basınının objektif ve kameralarının önünde gerçekleşecekti.

  ORTAK SERGİ AÇILIŞI Bu yürüyüşün ardından Demirel, Osmanlı'nın 700. Yıldönümü nedeniyle düzenlenecek, ‘Topkapı’dan Corcoran'a' adlı serginin açılışını Başkan Clinton ile birlikte yapacaktı.

  ÜST DÜZEY AĞIRLAMA Demirel'in iptal ettiğini açıkladığı ancak tüm ayrıntılarının netleştiği programında, ABD'de gelecek dönem Başkanlık için de yarışan Beyaz Saray'ın iki numaralı ismi Al Gore, Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Sandy Berger ile Musevi kuruluşları, ABD Ticaret Odası, Amerikan Türk Dernekleri, Amerikan-Türk Konseyi'nin ileri gelenleri ile toplantılar da bulunuyordu.

  RESMEN BİLDİRMESİ GEREK

  Ankara'daki gelişmeleri uzaktan izleyen ABD yönetimi ise Demirel'i beklemeye devam ediyor. Bu yüzden şimdi, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın gezisi ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlayan ABD tarafına, Demirel'in ‘gelemeyeceğini’ resmen bildirmesi bekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı