Gündem Haberleri

  Neçirvan Barzani: Türkler kaos getirecek

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 14:07 | Son Güncelleme:

  The Guardian'a konuşan KDP yerel yönetim sorumulusu Neçirvan Barzani, Türk askerleri konusunda ABD'yi de eleştirerek "Masadaki mesele şudur: ABD'nin Irak halkının, hükümet konseyinin ve Irak siyasi partilerinin irade ve isteğine ne kadar saygısı var" dedi.

  Barzani, ABD'nin Türk askerleri konusunda ısrar etmesi halinde kendilerinin de Türk kuvvetlerinin Kürt bölgesinin sınırlarından Irak'a girmesine kuvvetle karşı çıkacaklarını da söyledi. Türk askerlerinin Irak'a gönderilmesine karşı tepkiler sürüyor. Iraklı Kürtlere aften "Türkler kaos

  getirecek" iddiasında bulunan The Guardian gazetesi, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) yerel yönetim sorumlusu Neçirvan Barzani'nin Türk askerlerinin Irak'ta sadece istikrarsızlık yaratacağı savına dikkat çekti. Barzani, ABD'yi de eleştirerek "Masadaki mesele budur: ABD'nin Irak halkının, hükümet konseyi ve Irak'ın siyasi partilerinin irade ve isteğine ne kadar saygısı var" dedi.


  İngiliz The Guardian gazetesi "Kürtler, Türklerin Kaos Getireceğini Söylüyorlar" başlıklı yazısında Irak'ta başta Kürtler olmak üzere, çeşitli gruplardan Türk askerlerine büyük tepki olduğunu belirtti. Bu çerçevede Neçirvan Barzani'nin açıklamalarına da yer veren gazete, Barzani'nin Bush yönetiminin Türk askerlerini Irak'a getirme kararıyla kendi kendine felaket bir gol atma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savundu.

  Türk kuvvetlerini Irak getirme planının gereksiz bir biçimde Amerikan yanlısı Kürt nüfusunu üzdüğünü savunan Barzani, "Onların veya herhangi başka komşu ülkenin Irak topraklarındaki varlığının sadece istikrarsızlık yaratacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

  "Masadaki mesele şudur: ABD'nin Irak halkının, hükümet konseyinin ve Irak siyasi partilerinin irade ve isteğine ne kadar saygısı var" diyen Barzani, ABD'nin Türk askerleri konusundani söyledileri belirtilirken bunun Iraklı Kürtler arasında tepki yaratacağı kaydedildi.


  Time, üst düzey bir Türk yetkilisinin, Ankara'nın Suriye'ye yakın, Türkmenlerin yoğunlaştığı bir bölgede yeni bir sınır kapısını açmayı düşündüğünü belirttiğini aktarırken "Öyle görünüyor ki (parlamentodaki) oylamayı kazanmak en kolay kısmı idi" değerlendirmesini yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı