GeriGündem Necef’'te yine silah sesleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Necef’'te yine silah sesleri

ABD'ye karşı direnmeyi sürdüren Şii lideri Mukteda El Sadr’a destek veren binlerce Iraklı Necef kapılarına gelirken, kentte çatışmalar bugün yeniden başladı.

Kentteki AFP muhabiri, Amerikan tanklarının Hz Ali türbesinin kuzeyinde Mukteda Sadr'a bağlı Şii milislerinin mevzilerinin bulunduğu mezarlığı ateş altına aldığını gördüğünü bildirdi. Muhabir, bölgeden dumanlar yükseldiğini, silah sesleri geldiğini belirtti.

Irak güvenlik güçleriyle Amerikan kuvvetlerinin Necef taarruzu, ateşkes görüşmeleri için önceki gün askıya alınmış, silahlar susmuştu.

Öte yandan Iraklılar Necef'e akın ediyor. Iraklıların çoğunun otobüslerle geldikleri, başlarında El Sadr’ın temsilcisi olan ve dün ‘Necef’e yürüyün’ çağrısında bulunan Şeyh Hazım el Aracı’nın bulunduğu belirtiliyor. Necef’te 5 Ağustos’ta başlayan ve yüzlerce Şii milis, 6 ABD askeri ile 20 Iraklı güvenlik görevlisinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından, önceki gün ABD ordusu ateşkes ilan etmişti.

GAZETECİLERE 'KENTİ TERKEDİN' UYARISI

Irak polisi ise yerli ve yabancı medya kuruluşlarında çalışan tüm gazetecilere, güvenlik gerekçesiyle Necef'i terk etmeleri uyarısı yaptı.

Necef Polis Şefi Galip El Cezeri, basın toplantısında yaptığı açıklamada, gazetecilerin TSİ 11.00'a kadar şehri terk etmeleri gerektiğini söyledi. El Cezeri, bu saatten sonra kentte kalan gazetecilerin güvenliğini sağlamak konusunda garanti veremeyeceğini kaydetti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle