Gündem Haberleri

  Ne zaman emekli olurum? SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu

  Hürriyet Haber
  24.07.2017 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca vatandaş konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. İş hayatından çıkıp artık huzurlu bir yaşam sürmek isteyen vatandaşlar SGK tarafından hazırlanan emeklilik yaşı hesaplama robotuyla, emeklilik yaşını öğrenebiliyor. İşte, ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı.

  SGK emeklilik yaşı hesaplama robotuyla birlikte milyonlarca vatandaş ne zaman emekli olacağını öğrenebiliyor. Uzun yıllardır çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşlar artık rahat bir yaşam arayışının içine girmiş durumda. Peki, SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu nasıl kullanılır? İşte detaylar.

  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

  Erken emeklilik şartları nedir?

  Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmesi için belirli miktarlarda prim ödemesi yapmak zorundadırlar. Erken emeklilikten önce normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Bunlara bakıldığında erken emekli olmak için yine şartların oluşması gerekmektedir. Fakat yaş sınırına ulaşma şartı diğer tüm şartlar tamamlandığı taktirde aranmamaktadır.

  Başvuruda bulunan kişilerin prim ödemelerinin tamamlamış olmaları ve hizmet sürelerinin eksiksiz olarak doldurmuş olmaları erken emeklilik için gereklidir. Vermiş olduğumuz şartları oluşturmuşsanız şayet erken emeklilik hakkı kazanmış durumdasınızdır. Erken emeklilik için kabul etmeniz gereken durum ise maaşınızdan erken emekli olacağınız için uygulanan maaş kesilmesidir. Bu durum şöyledir ki emekli olacak vatandaşlarımızın maaşlarından %5 oranında bir kesintiye uğramasıdır.

  1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmanız erken emeklilik için gereken şartlardandır.

  Son olarak da bahsettiğimiz gibi erken emeklilik için prim gün sayısı doldurulması gerekli bir durumdur.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı