Gündem Haberleri

  Ne tarikat ne de grubuz

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Başı açık kadınlarla cuma namazı kılan grubun öncülerinden Ahmet Küre'nin kızı Aydan Chisholm, Amerikalı müzisyen eşi Lloyd Chisholm ile birlikte, dün atv ana haber bülteninde Ali Kırca'ın konuğu oldu.

  Basında kendisiyle ilgili çıkan haberleri yalanlayan Aydan Chisholm, "Ne tarikatçıyız, ne de bir grubun üyesiyiz" dedi. Aydan, 9 yıldır namaz kıldığını belirterek şöyle konuştu: "Subaşı Camii'ne de en fazla 5-6 kez gittim. Amerika'daydım, 3 yıldır Türkiye'deyim. Eşimle cuma namazlarına bir iki kere gitmişizdir. Bizim fotoğraflarda olduğumuz söyleniyor, ama yokuz. Grup dedikleri de ailem."

  Aydan Chisholm'un Amerikalı Müslüman eşi Lloyd Chisholm ise 17 yıl önce Florida ve Orlando'da caz kulüplerinde çalışırken Müslüman cazcılarla tanışıp Kur'an okumaya başladığını söyledi. Eşiyle 12 yıl önce tanıştığını belirten Chisholm, "Dünyanın bir çok yerinde namaz kıldım. Sabahlara kadar caz müziği yapıyorduk. Geç saatlere kadar çalıştığım için evde de namaz kılıyordum" dedi.

  Namaz kıldı diye mayolu fotoğrafını bastılar/images/100/0x0/55ea3267f018fbb8f870cf84

  Hatice Küre, eşinin çabalarının boşuna olmasından yakınıyor ve "Türkiye'de bize böyle namaz kıldırmazlar" diyor. Yurtdışında bulunan çocuklarının basında çıkan haberler nedeniyle üzülmesi onu da üzüyor. Hatice Küre, "Banu (Öztürk) geldi aramıza, manken. Kızın, mayolu resimlerini bastılar. Kız yeni yuva kurdu. Ben de alıp kocamı gidiyorum evden" diyor.

  Namazı kıldırayım demedim

  CÜNEYD Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu, gazetelerde kendisine atfen çıkan "Bugün cumayı ben kıldırayım. Türkiye’de bir ilk olsun. Devrim yapayım" sözlerini yalanladı. Zapsu şöyle konuştu: "Benim olmayan sözler, ağzımdan söylenmiş gibi kamuoyuna aktarılarak kamuoyu yanıltılmaya çalışıldı. Bir gazetede de 'Beyza Zapsu kim?' başlığı altında ileri sürülen isnatlar gerçeğe aykırıdır. Rubert Murdoch ile hiçbir ortaklığım olmadığı gibi, haberde belirtilen Kamera Açık Hava Reklamcılık San Tic. AŞ. isimli şirkette de hiçbir ortaklığım bulunmamaktadır. Herhalde babamın 1959’da kurduğu Kamera Reklam Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile karıştırılmıştır. Bu, haberin saldırı niteliğinde, kasıtlı olduğunu göstermektedir."

  DİNCİ BASIN

  Cüneyd Zapsu çok üzüldü

  Eşi Beyza Zapzu'nun başı açık namaz kılan kişiler arasında olduğunu öğrenen Başbakan danışmanı işadamı Cüneyd Zapsu, şaşırdığını ve üzüldüğünü söyledi. Eşinin geçmişte dini konulara çok eğilimi olmadığını, ancak şimdi kendisinden daha fazla ilgisi olduğunu belirten Zapsu "Eşimin evde başörtüsü ile 5 vakit namaz kıldığına şahidim. Başı açık namaz kılmanın yanlış olduğunu biliyorum. Kendisi ilerde inşallah başını da örtecek" dedi.

  Protestanlaştırma gayretkeşliği

  Dinlerarası diyalog, ılımlı İslám ve İslám’ın Protestanlaştırılması gibi söylemlerin bolca ifade edildiği bir ortamda yapılan haberlerde, AKP’nin fikir babalarından ve Başbakan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşi Beyza Zapsu’nun da yer alması manidar bulundu.

  ’Melami’de sakal yok

  Melamilik, tasavvufa ve tarikatlara karşı, İslamiyetin ilk dönemlerinde ortaya çıkan ve yüzyılımıza kadar devam eden bir reaksiyon. Sufilerin bir kısmının "en yüksek makam" saydığı, bir tür gizli inanç sistemidir. Tarikat onlara göre yoldur. Bu nedenle kendileri için tarikat kelimesini kullanmayı sevmezler. "Tarikat değiliz, hakikatiz" derler. Öğretilerine bakıldığında Bektaşilik ile paralellik olduğu görülür. Doğuştan Melami olunmaz, dedeleri tarafından kabul edilmeleri gerekir. Her isteyen Melami olamaz. Her kişi tek tek kabul edilir ve kabul törenleri kendi aralarında bile konuşulmaz. Bu inanca göre dedeler birbirleriyle rüya/telepati yoluyla haberleşir. Birbirlerini görmeleri gerekmez. Genelde evlerde toplanırlar. Aralarında yardımlaşma esastır. Birbirlerine çok bağlı olup evlenecekleri kişiler için dedenin olurunu alırlar. Dini görüşlerini belli etmemeyi tercih ederler. Ne sakal, bıyık bırakırlar ne de hangi tarikata bağlı olduklarını söylerler.

  Diyanetin görüşü benim görüşüm

  DEVLET Bakanı Mehmet Aydın, kadınların başı açık namaz kılması tartışmaları konusunda, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşü benim de görüşümdür" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı önceki gün yaptığı açıklamada ibadetlerin kuralları dışında alternatif üretmenin dinen doğru ve kabul edilemez olduğu yönünde görüş bildirmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı