Gündem Haberleri

  Ne suçumuz var ne günahımız

  Nuray BABACAN / ANKARA
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dünya İklim Zirvesi’nde Türkiye’nin de eleştirilerden nasibini almasını haksızlık olarak nitelendirdi. Eroğlu, “Ozon için önlem aldık, eleştirileri hak etmiyoruz, en çok gazı ABD salıyor” dedi.

  ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “AB yönetmeliklerin büyük çoğunluğunu çıkardık. Ozonu delen kimyasallar konusunda yüzde yüz sonuç aldık. Şu anda Türkiye’de ozon tabakasını delen madde yok. Ne suçumuz var, ne de günahımız” dedi. Eroğlu, yapılan çalışmalar konusunda şunları söyledi:
  “Biz eleştirileri hak etmiyoruz. En fazla gaz salınımı yapan ülkelerin başında ABD ve Çin geliyor. sadece ABD tek başına yüzde 30’undan sorumlu. Türkiye toplam içindeki oranı binde 4.”

  “Ağustos ayında Kyoto anlaşmasına taraf olduğumuzda, bazı bakanlıklar sözleşmenin Türkiye’ye 250 milyon dolarlık bir yük getireceğini açıkladı. Ben de DPT’ye “Kyoto’nun maliyeti ne olacak bir çalışma yapın’ dedim. Bu kadar olduğunu sanmıyorum. Ayrıca biz ülke olarak sera gazı artımında indirimin yapacağız gibi bir taahhüt vermedik. Biz artışta azaltım yapacağız. 2020 yıl yılında Türkiye’deki emisyonun 700 milyar metreküp olması planlanıyor.”

  “Her bakanlık kendine göre çalışıyor. Çevre Bakanlığı olarak, alternatif enerji kaynaklarını destekliyoruz. 61 tane HES’in temelini attık. 24 HES hazır durumda. Başbakan bunların açılışının 27 Aralık’ta İstanbul Haliç’ten bir düğmeye basarak yapacak.”

  “Enerji Bakanlığı, Enerji verimliği kapsamında bakanlıklardaki ampüller değiştirildi. Nükleer ve rüzgar enerjisine yöneliniyor. Bayındırlık Bakanlığı, binaların izolasyonu için çalışma yapıyor.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı