GeriGündem Ne Ramazan ne Şeker dedi, bayramı kutladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne Ramazan ne Şeker dedi, bayramı kutladı

Ne Ramazan ne Şeker dedi, bayramı kutladı
refid:10025740 ilişkili resim dosyası

Siyaset , bayram tatiline Meclis’in açılışı nedeniyle yarım günlük mola verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başlattığı "Ramazan Bayramı mı Şeker Bayramı mı?" tartışmasında taraf olmadı. Milletvekillerinin sadece "bayramını" kutlamakla yetindi.

İlk gelen Bahçeli

Genel Kurul salonuna ilk gelen lider yine Bahçeli oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan kabinesiyle tam kadro Meclis’in açılış törenine katıldı. Salon en son gelen lider olan Deniz Baykal, önünden geçmesine rağmen DTP Lideri Ahmet Türk’le bayramlaşmadı. Baykal, Bahçeli’nin elini sıkmakla yetindi. Kordiplomatik locası her yıl olduğu gibi bu yılda doldu. ABD Büyükelçisi Ross Wilson başta olmak üzere büyükelçiler törende hazır bulundu.

Asker yine yoktu

Komutanlar, 23 Nisan 2007’den beri TBMM’deki törenlere katılmadılar. Geçen yıl Harp Akademilerinin açılış töreninin çakışması gerekçe gösterilmişti. Ancak bu yıl özel bir program olmamasına karşın Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları açılış törenine katılmadılar. Komutanların, törenlere katılmamasının DTP’ye yönelik tavırlarından kaynaklandığı iddia edildi.

Gül’e 4 farklı tavır

Cumhurbaşkanı Gül TBMM salonunda dört farklı tavırla karşılaştı. AKP Grubu, Gül görünmeden ayağa kalkıp bir süre bekledi. Gül salona girince de kürsüye geçene kadar kendisine alkışla destek verdi. MHP grubu ise Gül salona girince ayağa kalkmakla yetindi, alkışa katılmadı. DTP Grubu’nun tüm üyeleri ayağa kalkarken, az sayıda milletvekili de Gül’ü alkışladı. CHP Grubu ise Gül’ü ne alkışladı, ne ayakta selamladı.

Yağmurdereli unutulmadı

TBMM yasama yılının açılışında kansere yenik düşen AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli de unutulmadı. TBMM Başkanı Toptan’ın çağrısı üzerine Yağmurdereli için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Özel oturumun ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genel Kurul salonunun arkasındaki salonda kısa bir süre görüştüler. İki siyasinin TBMM’nin önümüzdeki dönem gündemine ilişkin görüş alışverişinde bulundukları öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle