Gündem Haberleri

  Ne olacak bu memlektin hali dedi, davalık oldu

  Hürriyet Haber
  26.05.2008 - 11:19 | Son Güncelleme:

  İzmit'te bindiği otobüste arkadaşıyla 'Ne olacak bu memleketin' hali diye konuşan ve polisi eleştirme gafletinde bulunan öğretmen, ön koltukta oturan sivil polisin şikayet etmesi üzerine 301'lik oldu.

  Öğretmen Y.Y. ve arkadaşı, İzmit'te bindikleri otobüste ülke sorunlarından yakınınca başları derde girdi. Yakınmanın ucu polise uzanınca ön koltukta oturan biri, “Polise neden küfrediyorsun, vatan haini!” diye söze karıştı. Bu şekilde müdahale eden o anda sivil kıyafetli olan bir polisti. Sonrasında polisin  şikâyeti üzerine öğretmen Y.Y.’ye, ‘yolcuların duyacağı şekilde emniyeti aşağıladığı’ gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden dava açıldı.

   

  Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, otobüs yoksul Romanların yaşadığı terk edilmiş prefabrik evlerin yanından geçti. İki arkadaş bu görüntüye üzüldüler. Önlerinde oturan kişiyi ve birazdan olacakları tahmin etmeden, konuşmayı sürdürüyorlardı.

   

  Öğretmen Y.Y.’nin Denizli Polis Merkezi’ndeki ifadesine göre, diyalogun sonrasında şunlar yaşandı:

  “Vatandaş yoksul, hırsızlığa yöneliyor, çalıyorlar. Polisler yakalıyor bırakıyor, yasalarda boşluklar var’ gibilerinden konuşuyorduk. Bu sırada, önümde oturan İ.H.A. arkaya dönerek, ‘Sen polise karşı nasıl böyle konuşuyorsun’ dedi. Ben de ‘Ne oluyor beyefendi, bir şey demedim ki’ dedim. Bana, ‘Şerefsiz oğlu şerefsiz, vatan hainisin sen’ diyerek hakarette bulundu.”

   

  155’ten yardım istedi

   

  Y.Y ve arkadaşı şaşkındı. Bu arada İ.H.A polis olduğunu söyleyip kimliğini gösterdi. Ve sonra da 155’ten yardım istedi. Bir kahvehanenin önünde indiler. Bu arada İ.H.A., “Vatan haini” demeyi sürdürüyordu. Polisler, Y.Y. ve İ.H.A.’yı Derince Polis Merkezi’ne götürdüler. İkisi de şikâyetçiydi. Polis memuru İ.H.A.’nın iddiasına göre öğretmen Y.Y. ağır küfürler etmişti:

  “Ak Parti şerefsiz, vatandaş da bunların halen arkasından gidiyor. Hele bu şerefsiz polisler yok mu’ dedi. Arkaya dönerek, ‘Polislere neden küfrediyorsun’ dedim. Şahıs da ‘Bana karışamazsın’ deyince 155’e bilgi verdim. Y.Y. ve yanındaki şahıs Yenikent Köprüsü’nde indiler. Arkasından inerek Y.Y.’yi kolundan yakaladım, ekip geldiğinde davacı olduğumu söyleyerek şahsı polislere teslim ettim.”

   

  Bu iddianın tanığı bulunmadığı gibi Y.Y. de polislere ‘şerefsiz’ demediğini söylüyordu. Buna rağmen savcılık, “müştekinin tanığı bulunmamasına rağmen, ihbarcı konumda bulunduğu ve minibüsün içindeki yolcuların duyacağı şekilde şüphelinin alenen emniyet teşkilatına hakaret ederek aşağıladığına tanık olduğu ve daha önce birbirlerini tanımadıkları anlaşıldığından” diyerek İ.H.A.’nın şikâyetini işleme koydu. Ve Y.Y.’ye 301’den Kocaeli Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşma 7 Temmuz’da.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı