Gündem Haberleri

  Ne nerede

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul

  Konserler

  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın 20 ve 21 Mart'taki haftasonu konserlerini şef Kemal Akçağ yönetiyor. Solist ise kemancı Massimo Quarta. Konser programı, Vivaldi ve Bach'ın eserlerinden oluşuyor. TRT Gençlik Korosu ve MSÜ Çoksesli Korosu'nun da katılacağı konser 20 Mart saat 19.00'da, 21 Mart saat 11.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde.

  Saray ve konakların harem toplantılarında sadece hanımlar tarafından söylenen şarkıları bir de çağımız sanatçılarının yorumuyla dinleyin. Bu ilginç konser 15 Mart Pazar günü saat 20.00'de CCR’de.

  Çağımızın önde gelen oda müziği topluluklarından biri olan Amerikan Yaylı Sazlar Dörtlüsü, 16 Mart'ta CCR’de müzikseverlerle buluşuyor. Topluluk saat 20.00'de başlayacak olan bu konserde Mozart, Şostakoviç ve Beethoven'in eserlerini seslendirecek.

  Piyanist Jak Kornfilt ve kemancı Musa Albükrek'in preklasik İtalyan müziği konseri 21 Mart saat 21.30'da İtalyan Kültür Merkezi'nde dinlenebilir. Konser programı, Paganini, Albinoni, Corelli, Haendel, Tartini Fiocco ve Vitali'nin eserlerinden oluşuyor.

  Sergiler

  Cumalı Sanat Galerisi, kuruluşunun 25'inci yılını Türk resminin artık hayatta olmayan ustalarının yapıtlarından derlenen bir sergiyle kutluyor. Aralarında Nazmi Ziya, Fikret Mualla, Burhan Uygur, Zühtü Müritoğlu'nun da aralarında bulunduğu 22 sanatçının yapıtlarının yeraldığı sergi, 3 Nisan tarihine kadar sürecek.

  RESSAM Arus Özfuruncu'nun resim sergisi 27 Mart tarihine kadar Yaşarbank İstanbul Harbiye Şubesi'nde sergiliyor.

  İtalya'nın eşsiz doğal güzelliklere sahip Toskana bölgesini, fotoğraf sanatçısı Tunç Tüfekçi'nin objektifinden izlemeye ne dersiniz? Sanatçının Toskana'da çektiği çok sayıda fotoğrafının yeraldığı sergi 27 Mart tarihine kadar İtalyan Kültür Merkezi'nde.

  Tiyatro oyunları

  İstanbul Şehir Tiyatrosu, geleneksel tiyatromuzun önde gelen isimlerinden Naşit'in yaşamını konu alan İbiş'in Rüyası'nı 18 Mart'tan itibaren Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde sergiliyor.

  Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde hafta boyunca ortaoyunu geleneğini yansıtan Gülme Komşuna adlı müzikli oyun var.

  İtalyan yazar Dario Fo'nun Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü adlı oyunu hafta boyunca Devlet Tiyatrosu'nun Taksim Sahnesi'nde.

  Güreli'nin gözünden

  Film yönetmeni, müzisyen, öykü yazarı, gazeteci ve yayıncı olarak tanınan Mehmet Güreli, bu kez de ressam olarak çıkıyor sanatseverlerin karşısına. Sanatçının iki yıllık çalışmasının ürünleri, İstanbul Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde 23 Mart'a kadar sergileniyor. Güreli'nin ‘‘yaşamın saf bir uzantısı’’ diye tanımladığı bu sergisinin başlığı, Alope'nin Gözünden.

  İzmir

  Mevlüt Kaplan Öykü Ödülü

  Eğitimci Yazar Mevlüt Kaplan adına ‘‘Ödüllü Çocuk Kitapları Yarışması’’ düzenlendi. Bu yıl birincisi gerçekleştirilecek yarışmanın ilk ödülü ‘‘Çocuk Öyküleri’’ dalında verilecek. 9 Eylül 1998 saat 17.00'ye kadar teslim edilecek eserler arasından belirlenecek birinciye 100, ikinciye 50, üçüncüye 25 milyon lira ödül verilecek. Sonuçlar 20 Kasım Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nda açıklanacak. Yarışma şartnamesi Özgür Eğitim Yayınevi, 858 sokak Paykoçhan No:9/C İzmir adresinden ya da 484 10 39 ve 445 81 87 numaralı telefonlardan edinilebilir.

  Kıyılar ve kahveler

  Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, 40'ncı sanat yılını dolduran Ressam Cavit Atmaca'nın resimlerine ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının 1980'den bu yana resimlerinin temel konusunu oluşturan kıyı ve kahvelerle ilgili 24 yağlıboya tablosu yer alıyor. 28 Mart'a kadar gezilebilir.

  Fotoğraf Yarışması

  Buca Belediyesi ‘‘Zanaat-karlarımız’’ konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek fotoğraf yarışmasında birinciye 50, ikinciye 30, üçüncüye 20 milyon lira verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler 8 Mayıs Cuma gününe kadar Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'ne eserlerini teslim edebilir.

  Heykel-resim birarada

  Heykeltraş-Ressam Cem Sağbil, eserlerini İzmir Vakko Sanat Galerisi'nde sergiliyor. Sanatçının bronz döküm heykelleri ve yağlıboya resimlerinin yeraldığı sergi 30 mart'a kadar açık kalacak. Çini, yağlıboya resim, ağaç, seramik, metal ve benzeri malzeme üzerinde çalışmalarını sürdüren sanatçı çok sayıda kişisel sergi açtı.

  Sanatta bencillik olmaz

  Ressam Fatma Tulumcu, yağlıboya ve karışık teknik ağırlıklı olarak hazırladığı 4. kişisel resim sergisini Yaşarbank Alsancak Şubesi'nde açtı. Sanatta bencillik olmayacağını söyleyen Fatma Tulumcu'nun eserleri 20 Mart akşamına kadar gezilebilecek.

  Dorsay'a Altın Artemis

  Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında her yıl sinemaya emeği geçenlere verilen ‘‘Altın Artemis Onur Ödülü’’nü bu yıl Atilla Dorsay alacak. Bu yıl onuncusu düzenlenen festival, 28 Mart-4 Nisan tarihleri arasında Kültür Bakanlığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilecek.

  Ödüllü Filmler programı

  Antalya Kültür Merkezi'nde bu ay başlatılan Ödüllü Filmler programının ilk filmi ‘‘Usta Beni Öldürsene’’, bugün ve yarın gösterime sunuluyor. Barış Pirhasan'ın, başrollerini Hugh O'Connor, Julia Brendler, Haluk Bilginer ve Meltem Cumbul'un paylaştığı filmi 14.30 ve 20.30 saatlerinde iki matine halinde gösterilecek.

  Antalya

  Zamana direnen insan

  Falez Otel Sanat Galerisi, ressam Sema Ilgaz Temel'in ‘‘Zamana Direnen İnsan’’ı konu ettiği resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Ressam Temel'in grafik kökenli kağıt üzerine akrilik, gravür ve baskı teknikleri kullanarak hazırladığı 19 tablosunun yeraldığı sergi 1 Nisan'a kadar açık.

  Ankara

  Sergiler

  Ressam Mediha Bezgin manzara ve doğa görüntülerinden oluşan tablolarını Vakıfbank Genel Müdürlük Fuayesi'nde sergiliyor.

  Heykeltraş Remzi Savaş yeni dönem soyut heykel çalışmalarını Emlak Bankası Sanat Galerisi'nde sergiliyor. Savaş'ın kadın ve erkek figürleri yanında yaşamın sürekliliğini anlatan çalışmaları hafta içinde görülebilir.

  Ressam Fikret Mualla'nın resimleri Galeri Nev'de sergileniyor.

  Opera-tiyatro-konser

  Ankara Devlet Opera ve Balesi 16 Mart Pazartesi günü Aşk İksiri isimli Opera'yı İtalyan besteci Donizetti'nin 200. doğum yıldönümü anısına sahneliyor. Başlıca rolleri Funda Ateşoğlu, Feryal Türkoğlu, Ayhan Uştuk, Ömer Yılmaz, Bülent Ateşoğlu, Sabri Karabucak, Çetin Kıranbay, Seza Aray, Betül Korman ve Çamay Öztopçu paylaşıyor.

  Ferdi Merter ve Turgay Erdener'in ortak çalışması ‘‘İstanbulname’’ opereti 17 Mart Salı günü Operet Sahnesi'nde izleyici karşısına çıkacak.

  Atatürk'ün hayatını konu alan ‘‘Savaştan Barışa Aşktan Kavgaya’’ isimli oyunun gösterimi sürüyor.

  Alman Kültür Merkezi'nde 16 Mart Pazartesi günü Krzysztof Zgraja'nın flüt konseri var. Saat 20.00'de başlayacak konser sırasında Polonya Halk Müziği'nden örnekler de sunulacak. Konserde sanatçı Janusz Szprot piyano ile eşlik edecek.

  Sinema

  Karışık Pizza, Kavaklıdere, Büyülü Fener ve Mithatpaşa Gösteri Merkezi'nde izlenebilir. Filmde başlıca rolleri Cem Özer ve Meltem Cumbul paylaşıyor.

  Kevin Costner'ın yeni filmi Haberci, Akün, Mithatpaşa, Büyülü Fener, On ve Koru Sinemalarında görülebilir.

  Buz Fırtınası isimli film Kavaklıdere, Kızılırmak ve On Sinemalarında sürüyor.

  Diyarbakır

  Tiyatro

  Devlet Tiyatrosu 17 Mart'ta perdelerini Ferhan Şensoy için açacak. Yönetmenliğini Onur Cebe'nin yaptığı ‘‘Kahraman Bakkal Süpermarkette’’ adlı iki bölümlük komedinin başlama saati 20.00. Kaçırmayın.

  Sergi

  Güzel Sanatlar Galerisinde iki ayrı sergi var. Özgür Nizam'ın Kalbimdeki İzler adını taşıyan fotoğraf sergisi 21 Mart'a kadar sürecek. Alişer Avcı'nın Gecikmiş Renk Şiiirleri adlı resim sergisi de mart sonuna kadar gezilebilir.

  Okuma Günleri

  Kültür ve Sanat Merkezi Kebikeç, kitap okuma günleri düzenliyor. Üyelerin kendi seçtikleri kitapları okuyacakları okuma günlerinin ilki, 17 Mart Salı akşam saat 19.00' da.

  Adana

  TİYATRO

  Adana Devlet Tiyatrosu'nda ‘‘Kanlı Nigar’’ ile birlikte dönüşümlü olarak sahnelenen ‘‘İkinci Bölüm’’, beğeni topladı. Neil Simon'un yazdığı oyunu Mustafa Kurt yönetti. Başlıca rolleri, Funda Uzun, Tolga Tekin ile M.Turan Güney paylaşıyor.

  Sergiler

  Hikmet Karabucak resim sergisi 18 Mart'a kadar Galeri-6'da gezilebilecek.

  Mehmet Özgöz'ün antika sergisi de 21 Mart akşamına kadar Nobe Mağazası'nda görülebilir.

  Güngör (Danışman) Arıbal'ın resimleri ise 31 Mart'a kadar Ressamlar Derneği Sergi Salonu'nda, 14-30 Nisan tarihleri arasında da Mersin Ticaret Odası Sergi Salonu'nda sergilenecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı