Gündem Haberleri

  Ne dediler?

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

  WSJ: Türkler en tehlikeli yere gidecek

  AMERİKAN
  Wall Street Journal Gazetesi, ABD'nin Türk askerini Irak'taki en tehlikeli yer olan Bağdat'ın batısına konuşlandırmak istediğini, Türkiye'nin ise bu talebi henüz kabul etmediğini yazdı. Gazeteye göre ABD'nin planı şu: Türk askerinin Kürtlerin yoğun olduğu bölgeye gönderilmemesi gerekiyor. Kuzey Irak'taki 101. Hava İndirme Tümeni'nin de 2004 başında çekilmesi gerekiyor. Bunların yerine Bağdat'ın batısındaki 82. İndirme Tümeni kaydırılabilir. Onların yerine de Türk askerleri yerleştirilebilir.'' Gazete, Türkiye'nin büyük miktarda asker veren ilk Müslüman ülke ve aynı zamanda Amerikan birliklerini rahatlatacak askeri sofistikasyona sahip ilk ülke olduğunu yazdı. Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin memnun olmadığını, ancak ABD'nin bu konseyin kararlarını veto yetkisine sahip olduğunu hatırlattı.

  Kürtleri uyaracağız

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türk askerinin Irak'a gönderilmesine karşı açıklamalarda bulunan Kürt grupları uyarma konusunda Türk meslektaşı Abdullah Gül'e güvence verdi. Tezkerenin TBMM'de kabul edilmesi nedeniyle Powell ile Gül arasında önceki akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde, Kürt grupların Türk askerini hedef alan açıklamaları da gündeme geldi. Gül, Kürt grupların Türk askerine karşı açıklamalarının son dönemde artmasına dikkat çekerek, bundan hem hükümetin, hem Genelkurmay'ın, hem de Türk kamuoyunun ciddi şekilde rahatsızlık duymaya başladığını söyledi. Powell, Gül'ün bu sözlerine, ‘‘Biliyorum. Merak etmeyin. Kürt gruplar, Türk askerine yönelik açıklamaları nedeniyle uyarılacaktır. Bu konuda endişeniz olmasın’’ yanıtını verdi.

  Kayıplara hazır olun

  TBMM'
  nin, Irak'a asker göndermeye ilişkin yetki tezkeresini onaylamasını değerlendiren Washington'daki önde gelen düşünce kuruluşlarından Heritage Vakfı'nın Ortadoğu ve Avrupa uzmanı Nile Gardiner, ‘‘Bu riskli bir operasyon. Bu nedenle Türk kamuoyu Irak'taki askerlerinin can kaybına uğrayabileceği gerçeğine hazırlıklı olmalı’’ dedi. Uluslararası İlişkiler uzmanı Nile Gardiner, Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularını yanıtlarken, TBMM'nin Irak'a asker gönderme kararının, Irak savaşı öncesi bozulan Türk-ABD ilişkilerinin düzelmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi, ‘‘Washington'un şu sıralar gerçekten acilen uluslararası desteğe ihtiyacı vardı’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı