Gündem Haberleri

  NBC özür diledi

  Turan YILMAZ/ANKARA
  28.03.2005 - 01:03 | Son Güncelleme:

  NBC televizyonu, Türkiye'de büyük tepki gören ve Türkiye’yi şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösterdiği West Wing (Batı Yakası) dizisi için Türkiye’den özür diledi.

  NBC televizyonunun Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Zucker, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’na gönderdiği mektupta, ‘Özürlerimizi kabul edin’ dedi.

  AMERİKAN NBC televizyonu, Türkiye’yi şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösterdiği West Wing (Batı Yakası) dizisi için Türkiye’den özür diledi. NBC Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Zucker ve dizinin yapımcısı John Wells, Washington Büyükelçimiz Faruk Loğoğlu’na birer özür mektubu gönderdi. Zucker mektubunda ‘Özürlerimizi kabul edin ‘diye yazarken Wells de, ‘King Corn’ başlıklı bölümde ‘Türkiye’de bir kadının zina suçundan taşlanarak ölüm cezasına çarptırılması’nın yanlış bilgiden kaynaklandığını ileri sürüp özür dedi.

  Irak nedeniyle Türk-ABD ilişkilerinin gerildiği bir dönemde, Amerika’da yayınlanan NBC’nin West Wing dizisinde Türkiye’nin şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösterilmesi, Türkiye’de büyük tepki gördü. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu diziye Başbakan Tayyip Erdoğan da partisinin ocak ayındaki MKYK toplantısında sert tepki göstererek, ‘Ne gerekiyorsa yapalım. Gerekirse avukatlar tutup dava açma yoluna gidelim, ancak Türkiye’nin imajını haksız ve yanlış bir şekilde kötüleyen bu yayınlarla sonuna kadar etkin bir biçimde mücadele edelim’ demişti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Türkiye’nin rahatsızlığını Ankara ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice’a iletmişti. Rice ise, ‘Hollywood’un üzerinde bir etkimiz olsaydı Michael Moor’un 9/11 Fahrenheit’ını engellerdik’ demişti.

  Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Türkiye’nin tepkisini 23 Şubat 2005 tarihinde NBC Universal’in de sahibi General Electric Şirketi Başkanı Jeffrey Immelt’e yazdığı mektupla iletti. Bu girişim, NBC Yönetim Kurulu Başkanı Zucker’in özür mektubuyla ilk sonucunu vermiş oldu.

  İŞTE MEKTUPLAR

  22 Mart 2005

  Ekselansları O. Faruk Loğoğlu

  Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Washington

  Sayın Büyükelçi Loğoğlu,

  General Electric Başkanı Jeffrey Immelt’e gönderdiğiniz ve 26 Ocak 2005 tarihli The West Wing bölümü ‘King Corn’ hakkında, Türkiye Cumhuriyeti adına samimi endişelerinizi ifade ettiğiniz 23 Şubat 2005 tarihli mektuba cevap verme fırsatını kullanmak isterim. Bildiğiniz gibi, sözkonusu bölüm, zina suçundan hüküm giyen bir Türk kadınının ölüm cezası almasına göndermede bulunan kurgusal bir haber içermektedir. Türkiye’nin cezai müeyyide uygulamaları hakkında asılsız bir tasvir ortaya koyduğumuz için samimi bir üzüntü içerisindeyiz.

  NBC, kurgusal eğlence programlarında dahi bu tür ayrıntıları isabetli biçimde yansıtma gayretindedir ve program yapımcılarımıza hikayedeki olguları araştırmak ve doğrulamak konusunda güveniriz. Bu olayda, The West Wing prodüktörleri, bölümde yer alan ve bizim daha sonra eksik ve abartılı bulduğumuz bilgileri temin etti. Bu hatanın sonucunda, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gözden geçirme sürecimizi yeniden kontrol ettik.

  NBC’nin amacı, Türk adalet sistemi hakkında isabetsiz bilgiler vermek veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kasten saldırarak onlara saygısızlık etmek değildi. Bu konuyu dikkatimize sunduğunuz için size teşekkür ediyor, endişelerinizi ciddiye alıyor ve bunların program yapımcıları John Wells Productions ve Warner Bros Television ile paylaşıldığından sizi temin ediyoruz. NBC Universal ve General Electric Company, Türkiye Cumhuriyeti ile kurulan olumlu iş ilişkilerine değer vermekte olup, gelecekteki uzun soluklu ve üretici işbirliğimizin devamını dilemektedir.

  Saygılarımla,

  Jeff Zucker

  NBC Universal Television Group Başkanı


  4 Mart 2005

  Ekselansları O. Faruk Loğoğlu

  Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Washington

  Sayın Büyükelçi O. Faruk Loğoğlu,

  NBC/Universal’dan Jeff Zucker, yazdığım ve yapımcılığını üstlendiğim The West Wing bölümü ile ilgili nazik ve tamamen isabetli mektubunuzu bana iletti. Açıklamamız, çekimi yapılan senaryoda çok daha fazla ayrıntı bulunması, ama bunların yayın süresi göz önüne alınarak montajda kesilmesidir. Lütfen samimi özrümüzü kabul ediniz. Gelecekte, yalnızca ziyaret etmekle kalmayıp, hayran olduğum bir ülke olan Türkiye’nin daha isabetli bir portresini sunmak için tüm çabayı göstereceğiz. Nazik mektubunuz için teşekkür ederim. En iyi dileklerimle.

  John Wells / John Wells Productions

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı