Gündem Haberleri

  Nazım Moskova'da anılacak

  Hürriyet Haber
  27.05.2011 - 13:57 | Son Güncelleme:

  Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 48. yıldönümü olan 3 Haziran'da Moskova'da, Rus-Türk İşadamları Biriliği (RTİB) tarafından hazırlanan etkinlik ve Musa Eroğlu'nun vereceği konserle anılacak.

  RTİB'den yapılan açıklamada, Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü nedeniyle Türkiye'den sanat, edebiyat ve medya dünyasından çeşitli isimlerin, törene katılmak için Moskova'ya geleceği belirtildi. Açıklamada, anma etkinliklerinin 3 Haziran sabahı, ünlü şairin Novodeviçi Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenecek törenle başlayacağı kaydedildi.

  Gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, şair Atol Behramoğlu, gazeteci Ece Temelkuran ve sanatçı Musa Eroğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılacağı belirtilen törende, sanatçının Türkçe ve Rusça şiirlerinin okunacağı ve yaşamından kesitlerin aktarılacağı kaydedildi.

  Etkinliklerin ikinci ayağının, RTİB tarafından tüm ihtiyaçları karşılanan Nazım Hikmet Kütüphanesi'nde, yine RTİB tarafından tamamen yenilenen çocuk okuma salonunun açılışı yapılacak. Açılışın ardından Nazım Hikmet Kütüphanesi'ndeki Rus çocuklar tarafından çizilen "Dünyayı Çocuklara Bırakalım" konulu resim sergisi gezilecek.

  RTİB'in organize ettiği anma etkinliği, aynı akşam ünlü halk ozanı Musa Eroğlu'nun vereceği konserle sona erecek.

  RTİB'in geçen yıl yaptığı Nazım Hikmet anma etkinlikleri çerçevesinde sanatçı Edip Akbayram verdiği konserle Moskova'daki yaklaşık 3 bin kişiye türkü ziyafeti çekmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı