Gündem Haberleri

  Nazım Hikmet Sempozyumu başladı

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu, Mimar Sinan Üniversitesi oditoryumunda başladı. Sempozyum 27 Ocak tarihine kadar sürecek.

  Sempozyumun açılışında konuşan Kültür Bakanı İstemihan Talay, Türkiye'nin çok zengin kültür değerlerine sahip olduğunu, bu değerleri koruyup sahiplenmenin herkesin görev ve sorumluluğunda bulunduğunu söyledi.   Kültür Bakanı Talay, "Ben inanıyorum ki, Nazım Hikmet'in anılması ve tartışılması, bize düşünce hayatımızda yeni mesafeler kazandıracaktır" dedi. 

  Talay sanatı ve sanatçıyı, ideolojik değerlendirmenin önyargısı içinde olmadan, ulusal ve evrensel kültüre olan katkısı ile irdelemenin en doğru yaklaşım olduğunu belirterek, şöyle devam etti:  "Bazı dar siyaset yaklaşımlarının bir kültür değeri üzerinde karşıtlık ya da yandaşlık biçiminde ortaya çıkan tepkileri, o kültür varlığının bir siyaset aracı olarak görülmesine, genel, toplumsal kabulü konusunda tartışmalı bir duruma gelmesine yol açmaktadır.  Oysa ki kültürel alanda, siyasal kimlikleri ön planda tutmayan yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Bu tür yaklaşımlar sanat ortamını yüceltir, toplumsal hoşgörüyü ve ulusal uzlaşı ortamını güçlendirir."

  Büyük Türk şairi Nazım Hikmet'in 100. doğum yıldönümünün, UNESCO tarafından da kutlandığını hatırlatan Talay, "Büyük bir şairin sanatsal değerlendirmesi, edebiyatımıza ve dünya şiirine katkıları önem taşıyor. Kişisel ve Kültür Bakanlığı olarak, Nazım'ın ideolojisi ile ilgili değiliz. Ama onun Türk diline ve Türk şiirine getirdiği yalın, duru, akıcı ve insan belleğinde kazınırcasına resmolan gerçekçisanatı ile ilgiliyiz'' diye konuştu. 

  Bakan Talay, her insanın yaşamının doğrular ve yanlışların, negatif ve pozitif değerlerin bir bileşkesi olduğunu ifade ederek, Nazım Hikmet'in yaşamının da böyle olduğunu söyledi.  

  Büyük sanatçıları ''satırla parçalar gibi'' analiz edip parçalamanın büyük bir yanlış olduğunu, sanatseverlerin bu durumu farkederek tepki gösterdiklerini vurgulayan Talay, şunları söyledi:  ''Nazım Hikmet, bazı çevrelerde aşırı derecede hayranlık uyandırırken, bazı çevrelerde de o ölçüde tepki, hatta nefret topluyor. Bu durum Nazım'ın kendinden değil, onu değerlendirenlerin aşırı duygusallık içinde bulunmalarından kaynaklanmaktadır.  Ben inanıyorum ki, Nazım Hikmet'in anılması ve tartışılması, bize düşünce hayatımızda yeni mesafeler kazandıracaktır. Nazım Hikmet'e  bakışımızın, tartışmalardan sonra uzlaşı zeminine kavuşacağı kesindir.

  BAZILARIYLA NAZIM HİKMET ARASINDA ENGELLER VAR
       
   Nazım Hikmet Vakfı adına bir konuşma yapan gazeteci-yazar İlhan Selçuk da Nazım Hikmet'in, büyük bir Türk ve dünya şairi olduğunu belirterek, ''Nazım Hikmet'in en büyük Türk şairi olduğu kabul ediliyor. Ama bazıları 'heyhat Nazım Hikmet' diyor. Bazılarıyla Nazım Hikmet arasında engeller var. Bunlardan biri de yobazlıktır'' dedi.  

   Nazım Hikmet'in bütün insanlığı kucaklayan bir şair olduğunu ifade eden Selçuk, Kültür Bakanı'nın sempozyuma katılmasının, Türkiye'nin nereye geldiğini göstermesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Konuşmaların ardından Bakan Talay'a, Nazım Hikmet Vakfı adına bir plaket verildi. 

  27 Ocak'a kadar sürecek sempozyumda, ''Nazım Hikmet'in Şiirinde Açılımlar'', ''Nazım Hikmet'in Yaşamı ve Düşünce Dünyası'' ''Nazım Hikmet Sinemasına Bakış'', ''Nazım Hikmet'in Oyun Yazarlığı, Sanat ve Edebiyat Anlayışı'' ve ''Nazım Hikmet'in poetikası'' konulu oturumlar gerçekleştirilecek.  

  Yurtdışından da birçok konuşmacının katılacağı sempozyumda ayrıca, Nazım Hikmet'in fotoğrafları, Rusya Devlet Kütüphanesi ile Türkiye Milli Kütüphanesi ve Nazım Hikmet Vakfı'nın işbirliğiyle düzenlenen Nazım Hikmet kitapları sergisi de gezilebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı