Gündem Haberleri

  Nazım Hikmet 100 yaşında

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Nazım Hikmet'in doğumunun 100'ncü yıldönümü nedeniyle UNESCO tarafından ilan edilen Nazım Hikmet Yılı etkinlikleri bu akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak toplantıyla başlıyor.

  Kültür Bakanlığı'nın katkısıyla Nazım Hikmet Vakfı ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen gece Atatürk Kültür Merkezi'nde. Gecede Nazım Hikmet, hem şair yönleri, hem de insani yönleriyle değerlendirilecek. Can Dündar'ın hazırladığı Nazım Hikmet Belgeseli gösterilecek.

  Zülfü Livaneli’nin de şarkılarıyla katılacağı geceye, sanatçı Genco Erkal, şairin şiirleriyle renk katacak. Ayrıca, AKM’nin giriş fuayesinde Nazım Hikmet Fotoğrafları sergisi açılacak.

  Gece saat 19:00'da başlıyor.

  MOSKOVA'DA DA ANILACAK

  Nazım Hikmet`in 100`üncü doğum yıldönümü ile ilgili düzenlenen etkinliklerin Rusya`daki bölümü, şairin dostları ile sık sık toplandığı Dom Drujba'da (Dostluk Evi)yapılıyor. Arbat Metrosu yakınlarındaki Dostluk Evi`nde Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Moskova Türk Kadınları Organizasyonu`nun ortak girişimiyle hazırlandı.

  Gecede, Nazım`ın sanatçı kişiliği üzerine konuşmalar yapılacak, kendi sesinden şiirleri dinlenecek, şairin şiirleri Türkçe ve Rusça okunacak, ayrıca Moskova`daki Çaykovski Konservatuvarı`nda piyano, keman ve viyolonsel eğitimi gören Türk öğrenciler bir konser verecek.

  Gecenin, 300 Ruble`den (10 Dolar) satılmakta olan davetiyelerindenelde edilecek gelirle RTIB`in Moskova`da oluşturmakta olduğu Türk Kütüphanesi`ne referans kitapları satın alınacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı