Gündem Haberleri

  Nazım Hikmet 100 yaşında

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 15:46 | Son Güncelleme:

  UNESCO tarafından ilan edilen Uluslararası Nazım Hikmet yılı şairin doğum günü olan 15 Ocak'tan bir gün önce, bu akşam düzenlenecek olan etkinlikle başlıyor. Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak olan gecede Nazım Hikmet şair ve insan olarak değerlendirilecek.Can Dündar'ın hazırladığı Nazım Hikmet Belgeseli gösterilecek.

  Kültür Bakanlığı’nın himayesinde Nazım Hikmet Vakfı ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen gecede, Can Dündar’ın hazırladığı "Nazım Hikmet" belgeseli gösterilecek.

  Zülfü Livaneli’nin de şarkılarıyla katılacağı geceye, sanatçı Genco Erkal, şairin şiirleriyle renk katacak. Ayrıca, AKM’nin giriş fuayesinde Nazım Hikmet Fotoğrafları sergisi açılacak.

  MOSKOVA'DA DA ANILACAK

  Nazım Hikmet`in 100`üncü doğum yıldönümü ile ilgili düzenlenen etkinliklerin Rusya`daki bölümü, şairin dostları ile sık sık toplandığı Dom Drujba'da (Dostluk Evi)yapılıyor. Arbat Metrosu yakınlarındaki Dostluk Evi`nde Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Moskova Türk Kadınları Organizasyonu`nun ortak girişimiyle hazırlandı.

  Gecede, Nazım`ın sanatçı kişiliği üzerine konuşmalar yapılacak, kendi sesinden şiirleri dinlenecek, şairin şiirleri Türkçe ve Rusça okunacak, ayrıca Moskova`daki Çaykovski Konservatuvarı`nda piyano, keman ve viyolonsel eğitimi gören Türk öğrenciler bir konser verecek.

  Gecenin, 300 Ruble`den (10 Dolar) satılmakta olan davetiyelerindenelde edilecek gelirle RTIB`in Moskova`da oluşturmakta olduğu Türk Kütüphanesi`ne referans kitapları satın alınacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı