Gündem Haberleri

  Nazi gelini ‘terörist’ sayılacak

  Hürriyet Haber
  15.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Federal Başsavcılık sürdürülen neo-Nazi cinayetleri soruşturması kapsamında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) üyesi Beate Zschaepe ile ilgili ellerinde ağır suçlamaları içeren delillerin bulunduğunu bildirdi.

  Almanya’da aralarında sekizi Türk ve biri Yunan asıllı dokuz göçmen ve bir polis memurunu öldürmek ve en az 14 banka soygununu gerçekleştirmekle suçlanan NSU mensupları ile ilgili soruşturmada yeni bulgulara ulaştıklarını açıklayan Başsavcılık, gözaltındaki Beate Zschaepe hakkındaki iddianamede değişikliğe gidileceğini duyurdu. Başsavcılık bu bağlamda kundaklama suçlaması ile gözaltına alınan Zschaepe’nin iddianamesine cinayete teşebbüs suçlamasının da alınacağını açıkladı.

  Zschaepe’nin birlikte yaşadığı Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un işlediği cinayetlerden bilgisi olmasının dışında olaylara daha yakın bağlantısı bulunduğu belirtildi. Zschaepe’nin terör örgütü mensubu olması hazırlanacak iddianame için büyük önem taşıyor. Yasalar gereği bir suçun terör suçu olarak tanımlanabilmesi için bu suça en az üç kişinin karışmış olması gerekiyor.

  Böhnhardt ve Mundlos ikilisi cinayetleri işlemiş olsalar bile çevrelerinde bu suçları destekleyen üçüncü bir kişi bulunmadığı sürece bu suçlar birbirinden ayrı bireysel suçlar olarak kabul edilmek zorunda. Zschaepe’nin cinayetler hakkında bilgi sahibi olması ve hücrenin faaliyetlerinde yer almış olması işte bu ‘terör örgütü kıstasını’ tamamlıyor.

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı