GeriGündem ‘Nazi gelini sadece şampanya içiyordu’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Nazi gelini sadece şampanya içiyordu’

‘Nazi gelini sadece şampanya içiyordu’
refid:21181166 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın çeşitli kentlerinde 2000 ile 2007 yılları arasında seri cinayetler işleyen aşırı sağcı terör çetesi Nasyonal Sosyalist Yeraltı’nın (NSU) yaşayan tek üyesi Beate Zschaepe’nin içkiye düşkün olduğu ortaya çıktı.

TERCİHİ ŞAMPANYA
Hürriyet’in ulaştığı polis kayıtlarında terör çetesi NSU üyesi Beate Zschaepe’nin aşırı derecede içkiyi sevdiği yer alıyor. Komşularının polise verdiği ifadeye göre Zschaepe alkollü içkiye düşkün ve şampanyayı çok seviyor. İfadesine başvurulan komşulardan biri polise Nazi gelini ile ilgili şu bilgiyi aktardı: “Ben ne zaman bira içsem yanıma gelirdi. Ben bira içerken o hiç bira içmezdi. İkram ettiğimde bana ‘Ben şampanya severim’ demişti. Bunun üzerine ben de ona her seferinde şampanya ikram ederdim. Bazen iki şişeyi tek başına bitirirdi.”

Karıştıkları ırkçı eylemler nedeniyle 1999 yılında mahkum olan Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe teslim olup hapis yatmak yerine kayıplara karışmıştı. Üçlü daha sonra Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) neonazi terör çetesini kurarak 2000 ile 2006 yılları arasında Almanya’nın değişik kentlerinde sekizi Türk, biri de Yunanlı 9 göçmeni aynı silah ile öldürmüştü. 2007 yılında Heilborn’da görevli 22 yaşındaki kadın polisi de öldüren neonazi çete üyeleri, 9 Haziran 2004 yılında Köln’de Türk esnafının yoğunlukta olduğu Keup Caddesi’nde çivili bomba patlatarak 22 Türk kökenliyi yaralanmasına yol açmıştı. Neonazi çete üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın intihar ettikleri 4 Kasım 2011 tarihine kadar 14 ayrı banka şubesini soydukları da ortaya çıkmıştı.
KÖTÜ KOKUYORDU
Ulaştığımız polis tutanaklarında Beate Zschaepe’nin teslim olması da detaylı olarak yer alıyor. NSU üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un 4 Kasım 2011’de Eisenach kentinde banka soygunu sonrası kıstırıldıkları karavanı ateşe veren Zschaepe, 8 Kasım 2011’de polise teslim oldu. Zschaepe dört gün boyunca trenle başta doğu eyaletleri olmak üzere yolculuk yaptığı üzerinde çıkan tren biletlerinden anlaşırken, kadının teslim olduğu sırada aşırı derecede pis koktuğu da tutanaklara geçti. Ağır ter kokusunun üzerindeki iç çamaşır da dahil tüm giysilerine geçtiği notu düşülen polis tutanaklarında, kokunun sorguyu yapan polisleri rahatsız ettiği de yer aldı.

ANNEANNE VEDA EDEMEDİ
Zschaepe’nin polise teslim olmadan önce avukatı ile görüştüğü ve daha sonra polise teslim olduğu tutanaklarda yer alırken, hayatta olan annesine değil de anneannesine veda etmeden teslim olduğuna da çok pişman olduğu yazıldı. Polise ifade vermeyi ret eden Zschaepe, polislerden sık sık sigara istediği de aynı tutunaklarda yer alıyor. Zschaepe, polislere annesinden çok anneannesini sevdiğini ve ‘Keşke teslim olmadan önce anneannemle vedalaşsaydım. Bunu yapmadığım için çok pişmanım. Onu belki bir daha hiç görmeyeceğim’ dediği de tutanaklara geçti. DNA testi için gerekli örnekleri gönüllü olarak veren Zschaepe’nin üzerinden ayrıca telefon kartları da çıktığı tutunaklarda yer aldı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle