Gündem Haberleri

  NATO'nun şerefine

  Hürriyet Haber
  17.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  139'uncu NATO Askeri Komite Toplantısı ve 2000 Askeri Komite Turu'na katılan NATO üyesi ülkelerin Genelkurmay Başkanları onuruna önceki gece Swissotel'de akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ülkelerin barış güvenliği ile NATO'nun dayanışmadan güç alan gelecekteki başarıları için kadeh kaldırdı. Sezer, Askeri Komite Başkanı Oramiral Guido Venturoni ile kadeh tokuşturdu.

  Sezer konuşmasında, giderek bir güvenlik ve savunma boyutu da kazanmakta olan Avrupa'daki bütünleşme hareketinin, NATO'nun en güçlü ordularından birisine sahip Türkiye'nin tam katılımı olmadan gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. NATO'nun 1999'da kabul edilen yeni stratejik konseptinde, terörizmle mücadelenin önemli bir görev olarak tanınmasının Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Sezer, yeni kuvvet yapısı içinde oluşturulacak, yüksek hazırlık düzeyine sahip bir kuvvet karargáhı ile daha düşük hazırlık düzeyine sahip bir kuvvet karargáhının, Türkiye'de kurulmasının, bölgenin güvenliği ve ittifakın etkinliği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

  NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Guido Venturoni de, yeni kuvvet yapısı içinde oluşturulacak karargáhların Türkiye'de kurulması yönündeki önerinin ciddiyetle ele alınarak, değerlendirileceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı