Gündem Haberleri

  NATO'nun Pakistan'daki görevi sona erdi

  A.A.
  01.02.2006 - 15:51 | Son Güncelleme:

  NATO, deprem nedeniyle Pakistan'da görev yapan askeri birimlerinin bölgeden ayrıldığını, geri çekilme işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, konuya ilişkin açıklamasında, İttifak birimlerinin görevlerinin öngörüldüğü gibi bugün son bulduğunu, NATO'nun deprem bölgesine 160 uçak seferiyle 3.500 ton yardım malzemesi taşıdığını belirtti.

  Pakistan içinde İttifak helikopterlerinin 1.700 ton yardım malzemesini çeşitli bölgelere aktardığını, 7.600 kişinin ülke içinde taşınmasına destek verildiğini, sağlık birimlerinin de 8 bin kadar hasta ve depremzedeye yardımcı olduklarını bildiren de Hoop Scheffer, okul ve yol inşaatlarında da yardım sağlandığını ifade etti. Pakistanlılara bir kere daha başsağlığı dileyen ve İttifak askerlerine karşı sıcak yaklaşımları için teşekkür eden Genel Sekreter, görevi başarıyla tamamlayan NATO birimlerini de kutladı.

  NATO sağlık personelinin yerinin Pakistanlılar tarafından doldurulduğu, İttifak'ın bazı tıp malzemelerini bağış olarak bölgede bıraktığı ifade edildi. NATO, Pakistan'a yapılan deprem yardımlarına ilişkin çalışmalar çerçevesinde, Acil Mukabele Gücü'nden (NRF) bin kadar teçhizatlı askeri görevlendirmişti.

  Devlet ve hükümet başkanlarının 2002 sonunda Prag zirvesinde aldığı karar çerçevesinde, bu yıl 25 bin kadar askerle “tam operasyonel” olması öngörülen NRF, ilk aşamada 2004 yılında 6 bin dolayında askerle göreve başladı.
  İttifak üyesi ülkelerin kara, deniz ve hava kuvvetlerinden gelen araç ve askerlerden oluşan NRF, “bir kriz halinde”, 15 ila 30 gün içinde harekete geçirilebilecek yetenekte bulunuyor.

  NRF, “dünyanın her yerinde”, “modern NATO'nun hedef olduğu yeni tehditlere karşı” mücadeleye hazırlıklı tutuluyor. İttifakın askeri yetkililerine göre, bu tehditlerin başında terörizm ve kitle imha silahları bulunuyor. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, bir süre önce, “NATO bir insani yardım örgütü değildir ve bu tür bir örgüt olma niyeti yoktur” diyerek, bu konudaki bazı tartışma ve itirazları noktalamıştı.

  NATO bünyesinde son tartışmalarda, İttifak'ın insani yardım ve doğal felaketlere müdahale alanlarında olası rolü ele alınıyor. Başta Fransa olmak üzere bazı müttefikler, NRF birimlerinin Pakistan'a gönderilmesine karşı tavır aldılar ve NRF'nin bu amaçla oluşturulmadığı üzerinde durdular. İttifak'ın, deprem yardımı çerçevesinde, BM tarafından sağlanan çadır, örtü, ısıtma cihazı gibi insani yardım malzemesini Pakistan'a aktarmasına ilişkin operasyonlarda İncirlik üssü kullanıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı