Gündem Haberleri

  NATO'nun Pakistan'a yardım operasyonu bitti

  İSLAMABAD (A.A)
  31.01.2006 - 15:50 | Son Güncelleme:

  NATO, depremin vurduğu Pakistan'da 90 gündür devam eden yardım operasyonlarını sona erdirdi.

  NATO Temsilcisi Maurits Jochems, Pakistan hükümetiyle yapılan anlaşmanın, ittifakın 90 gün görev yapmasını öngördüğünü, bu sürenin dolduğu 1 Şubat'tan sonraya kalmak için bir neden bulunmadığını söyledi. NATO'nun sorumluluk üstlendiği bölgelerde gıda, barınak, tıbbi bakım ve diğer yardımları sağlama amacına ulaştığını belirten Jochems, insanları kışa hazırlama ve insanların, yeniden yapılanma aşaması başlayıncaya kadar kışı geçirmelerini sağlama misyonlarının gözetildiğini ifade etti.

  Jochems, NATO'nun, bir süre sonra başlayacak yeniden yapılanma faaliyetlerine katılmayacağını kaydetti.
  NATO, 90 günlük misyonu süresince, deprem bölgelerine 3435 ton çadır, battaniye, soba ve gıda ulaştırdığını, NATO'ya ait bir sahra hastanesinde 4890 hastanın tedavi ve 159 kişinin ameliyat edildiğini, ayrıca seyyar sağlık ekiplerinin uzak bölgelerdeki köylerde 3424 hastayı tedavi ettiğini bildirdi.

  Pakistan'da NATO bünyesinde İngiliz, İtalyan, Hollandalı, Çek, İspanyol, Fransız, Alman, Polonyalı ve Litvanyalı askerler görev yaptı. NATO, 8 Ekim'de meydana gelen, 87 bin kişinin ölümüne, 3,5 milyon kişinin evsiz kalmasına yol açan depremin ardından İslamabad'ın talebiyle ekim sonunda harekete geçmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı