Gündem Haberleri

  NATO'dan Türkiye'ye tarihi teklif

  Hürriyet Haber
  28.08.2009 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Roj TV gerilimi yüzünden Türk kamuoyunun en çok tanıdığı NATO Genel Sekreterlerinden biri olan Rasmussen çantasında kritik tekliflerle Ankara'ya geldi.

  RASMUSSEN- DAVUTOĞLU ORTAK AÇIKLAMA

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in Ankara ziyareti son derece önemli;
  Çünkü Ankara, Rasmussen’e son derece kritik bir teklif getiriyor bu ziyaret sırasında;
  Rasmussen’in Türkiye ziyaretinin gündemi hep, NATO’nun Afganistan operasyonu, İttifak içindeki Türk-Yunan gerginlikleri ya da NATO ile AB arasındaki işbirliği tıkayan Kıbrıs sorunu ile bağdaştırıldı.
  Oysa Ankara’nın çok daha önemli bir planı var;
  NATO’yu İslam dünyasıyla doğrudan işbirliğine sokmak…
  Ankara, şu saatlerde Ankara’da halen süren görüşmelerde, son derece kritik bir öneri için NATO Genel Sekreteri’nin nabzını yokluyor;
  “NATO ile İKÖ’yü bir araya getirmeye ne dersiniz?” sorusu soruluyor Rasmussen’e;
  Ankara’nın niyeti, NATO ülkeleri ile İKÖ ülkelerinin Dışişleri Bakanlarını bir araya getirecek bir konferans/toplantı düzenlemek Türkiye’de.
  Bunun için, NATO’nun da desteği gerekiyor.
  Genel Sekreter ise bu destek için kilit önem taşıyor.
  Rasmussen İslam dünyasında hala Danimarka Başbakanı olduğu dönemde yönetemediği “karikatür krizi” ile anılıyor.
  Yani NATO’yu, İslam dünyasını temsil eden en büyük örgüt olan İKÖ’yle bir araya getirmek, üzerine yapışmış kötü imajı silmek için de bir fırsat Rasmussen için.
  Nitekim Ankara da, öncelikleri arasına Müslüman dünyayla “barışmayı” koyan Rasmussen’in de bu öneriye sıcak bakabileceğini hesaplıyor.
  Böyle bir toplantı için de, hem İKÖ, hem de NATO üyesi olan Türkiye’nin “en iyi buluşma mekanı” olacağı düşünülüyor. Üstelik böyle bir toplantı Türkiye’nin başını çektiği, dış politikasını üzerine oturttuğu “medeniyetler İttifakı” süreciyle de birebir uyuşuyor.
  Kısacası, Ankara’nın takviminde, 2010 yılı içinde yer alması planlanan İKÖ-NATO buluşması, tam bir “kazan-kazan” önerisi gibi görünüyor.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı